kcmkclock - en to da translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
da: Dato og klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
da: Sæt dato og klokkeslæt &automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
da: &Tidsserver:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
da: Her kan du ændre systemdatoens dag i måneden, måned og år.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
da: Tidszone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
da: Vælg dit område på listen nedenfor for at ændre den lokale tidszone.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
da: Nuværende lokal tidszone:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
da: Søg...

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
da: Intet NTP-værktøj er blevet fundet. Installér kommandoen "ntpdate" eller "rdate" for at aktivere automatisk opdatering af dato og klokkeslæt.

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
da: Her kan du ændre systemets tid. Klik på timer-, minutter- eller sekunder-feltet for at ændre den tilsvarende værdi, enten ved at bruge op/ned-knappen til højre eller ved at indtaste en ny værdi.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
da: Nuværende lokal tidszone: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
da: Nuværende lokal tidszone: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
da: Offentlig tidsserver (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
da: Kan ikke kontakte tidserver: %1.

en: Can not set date.
da: Kan ikke sætte dato.

en: Error setting new time zone.
da: Fejl ved sætning af ny tidszone.

en: Time zone Error
da: Tidszonefejl

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
da: <h1>Dato & Tid</h1> Dette Systemindstillinger-modul bruges til at sætte systemets dato og klokkeslæt. Da disse indstillinger ikke kun vedrører dig som bruger, men hele systemet kan du kun ændre disse indstillinger, hvis du har startet Systemindstillinger som root. Hvis du ikke har root-adgangskoden, men mener at systemtiden bør ændres, så kontakt venligst din systemadministrator.

en: KDE Clock Control Module
da: KDE Ur-kontrolmodul

en: Original author
da: Oprindelig forfatter

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Added NTP support
da: Tilføjet NTP-støtte

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
da: <h1>Dato og klokkeslæt</h1> Dette kontrolmodul bruges til at sætte systemets dato og klokkeslæt. Da disse indstillinger ikke kun vedrører dig som bruger, men hele systemet kan du kun ændre disse indstillinger, hvis du har startet Systemindstillinger som root. Hvis du ikke har root-adgangskoden, men mener at systemtiden bør ændres, så kontakt venligst din systemadministrator.

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
da: Kan ikke autentificere/køre handlingen: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
da: Kan ikke skifte NTP-indstillinger

en: Unable to set current time
da: Kan ikke sætte aktuelt klokkeslæt

en: Unable to set timezone
da: Kan ikke sætte tidszone
