kcmaccess - en to da translation catalogue (129 entries)

en: Press %1 while NumLock, CapsLock and ScrollLock are active
da: Tryk på %1 mens NumLock, CapsLock og ScrollLock er aktive

en: Press %1 while CapsLock and ScrollLock are active
da: Tryk på %1 mens CapsLock og ScrollLock er aktive

en: Press %1 while NumLock and ScrollLock are active
da: Tryk på %1 mens NumLock og ScrollLock er aktive

en: Press %1 while ScrollLock is active
da: Tryk på %1 mens ScrollLock er aktiv

en: Press %1 while NumLock and CapsLock are active
da: Tryk på %1 mens NumLock og CapsLock er aktive

en: Press %1 while CapsLock is active
da: Tryk på %1 mens CapsLock er aktiv

en: Press %1 while NumLock is active
da: Tryk på %1 mens NumLock er aktiv

en: Press %1
da: Tryk på %1

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
da: Kunne ikke sætte gsettings for Orca: "%1" mislykkedes

en: Error: Could not launch "orca --setup"
da: Fejl: Kunne ikke køre "orca --setup"

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
da: Brug gestus

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
da: Bed om bekræftelse for en gestus

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
da: Bekræft adgang til tastatur

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
da: Brug en timeout-forsinkelse

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
da: Forsinkelse for timeout

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
da: Brug et bip for adgang

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
da: Brug systemklokken

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
da: Tilpas systemklokken

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
da: Lydfil for klokken

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
da: Brug visuel klokke i stedet for en lyd

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
da: Invertér systemfarverne når klokken bipper

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visible Bell
da: Farve på synlig klokke

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visible Bell
da: Varighed af synlig klokke

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
da: Hvorvidt korrektion for farveblindhed er slået til

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
da: Brug klæbende taster

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
da: Lås klæbende taster

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
da: Slå klæbrige taster fra når to taster trykkes ned samtidigt

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
da: Bip når der trykkes på klæbende taster

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
da: Slå tastebip til/fra

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
da: Underret når en ændringstast er trykket

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
da: Brug langsomme taster

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
da: Forsinkelse for tastetrykket

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
da: Bip for langsomt tastetryk

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
da: Bip for accepteret tastetryk

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
da: Bip for afvist tastetryk

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
da: Elastiske taster

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
da: Brug en forsinkelse til at hoppe

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
da: Bip hvis et hop-tasteevent er afvist

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
da: Brug taster til at kontrollere musen

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
da: Forsinkelse for musebevægelse

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
da: Gentagelsesinterval for musebevægelsen

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
da: Tid til at ramme maksimal hastighed

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
da: Maksimal hastighed

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
da: Kurve for musetasterne

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
da: Slå skærmlæser til

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Cursor is enabled
da: Hvorvidt ryst markør er slået til

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
da: Forstørrelse

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
da: Aktiveringsgenveje:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
da: Tryk skift fem gange for at aktivere klæbende taster

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
da: Hold skift nede i otte sekunder for at aktivere langsomme taster

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
da: Deaktivér klæbrige og langsomme taster efter:

en: When a shortcut is used:
da: Når en genvej bruges:

en: Display a confirmation dialog
da: Vis en visuel bekræftelsesdialog

en: Ring the system bell
da: Brug systemklokke

en: Show a notification
da: Vis en bekendtgørelse

en: Configure Notifications…
da: Indstil bekendtgørelser…

en: Please choose an audio file
da: Venligst vælg en lydfil

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
da: ogg, oga, and wav-lydfiler(*.ogg *.oga *.wav)

en: Audible bell:
da: Hørbar klokke:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
da: Brugerdefineret lyd:

en: Search audio file for the system bell
da: Søg lydfil for systemklokken

en: Button search audio file
da: Knap for lydfilssøgning

en: Visual bell:
da: Synlig klokke:

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
da: Invertér skærmfarver

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
da: Flash-skærm

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
da: Farve

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
da: Varighed:

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
da: Korrektion af farveblindhed:

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @label]
en: Mode:
da: Tilstand:

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
da: Protanopi (rød-svag)

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
da: Deuteranopi (grøn-svag)

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
da: Tritanopi (blå-gul)

[ctx: @label]
en: Intensity:
da: Intensitet:

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
da: Intens

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: Purple
da: Lilla

en: Slow keys:
da: Langsomme taster:

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
da: For, at en tast er accepteret, skal den være holdt nede indtil den valgte mængde tid. Nyttigt, hvis du kommer til at trykke på mere end én tast ad gangen eller har svært ved at trykke på den rigtige tast den første gang.

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
da: Forsinkelse:

en: Ring system bell:
da: Bip med systemklokken:

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
da: når enhver tast &trykkes ned

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
da: Når enhver tast &accepteres

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
da: Brug systemklokke når en tast &afvises

en: Bounce keys:
da: Elastiske taster:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
da: Ignorér hurtige, gentagende tastetryk af samme tast. Nyttigt, hvis du har rystelser i hånden, der får dig til at trykke en tast flere gange, selvom du kun ønskede at trykke én gang

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
da: Forsinkelse:

en: Ring system bell when rejected
da: Brug systemklokke når en tast afslås

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
da: Systemklokken

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
da: Ændringstaster

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
da: Tastaturfiltre

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
da: Navigation med mus

en: Activation Shortcuts
da: Aktiveringsgenveje

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
da: Skærmlæser

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
da: Korrektion af farveblindhed

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
da: Ryst markør

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
da: Klæbende taster:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
da: Ændringstaster som Ctrl, Skift, Alt og Meta/Super/Windows-knappen agerer som om de "holder sig på plads", og behøves ikke længere at blive holdt nede, når der skrives en tastaturgenvej.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
da: Lås klæbende taster

en: Disable when two keys are held down
da: Slået fra når to taster er holdt nede

en: Ring system bell when modifier keys are used
da: Brug systemklokke når en ændringstast trykkes ned

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
da: Brug systemklokke når en låsningstast bruges

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
da: Låsningstasterne er Caps Lock, Num Lock og Scroll Lock.

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
da: Vis bekendtgørelse når ændringstast eller låsetast bruges

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
da: Indstil bekendtgørelser…

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
da: Brug nummertastatur til at bevæge markør:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
da: Numpad-tasten <shortcut>5</shortcut> fungerer som et museklik. Tasterne <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> og <shortcut>8</shortcut> tillader kardinal bevægelse (ned, venstre, højre og op). Tasterne <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> og <shortcut>9</shortcut> tillader diagonal bevægelse.

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
da: Accelerationstøven:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
da: Gentagelsesinterval:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
da: Accelerationstid:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
da: Maksimumshastighed:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
da: Markøracceleration:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
da: Orca Skærmlæser er ikke installeret

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
da: Installér det og luk og genåbn så dette vindue

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
da: Slå skærmlæser til

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
da: Kør konfigurationen for Orca Skærmlæser...

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
da: Rysk markør for at finde den:

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
da: Forstørrelse:

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
da: Stor
