kcmkeyboard - en to da translation catalogue (69 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
da: Tastaturlayout-skifter

en: Switch to Next Keyboard Layout
da: Skift til næste tastatur-layout

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
da: Skift til sidst brugt tastatur-layout

en: Switch keyboard layout to %1
da: Skift tastaturlayout til %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
da: Forhåndsvisning af tastatur

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
da: Visualisering af tastaturlayout

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
da: Tastaturgeometrien kunne ikke indlæses. Dette indikerer normalt at den valgte mode ikke understøtter et specifikt layout eller variant af et layout. Dette problem vil sandsynligvis også forekomme, når du prøver at bruge denne kombination af model, layout og variant.
    Forhåndsvisning af layouts, der er defineret udenfor dit systems xkb-mappe er ikke understøttet og vil også udløse denne besked. Disse kan stadig virke fint hvis anvendt.

[ctx: @title]
en: Key Bindings
da: Tastebindinger

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
da: Indstil tastaturmuligheder

[ctx: @action:button]
en: Reset
da: Nulstil

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
da: Nulstil valgte indstillinger for denne gruppe

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
da: Nulstil valgte indstillinger for denne gruppe

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
da: Tilføj layout

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
da: Kort layoutnavn

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
da: Det forkortede navn af det valgte layout, som vil blive vist i systembakken. Du kan selv ændre denne indstilling

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
da: Genvej:

[ctx: @action:button]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
da: Indstil skiftning…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
da: Indstil skiftning

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
da: Tastebindinger

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
da: Tastebindinger

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
da: Tilføj…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
da: Tilføj layout

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
da: Indstil layouts

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
da: NumLock ved opstart:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
da: Slå til

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
da: Slå fra

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
da: Efterlad uændret

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
da: Tastegentagelser:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
da: Tastegentagelse

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
da: Forsinkelse:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
da: Forsinkelse ved tastegentagelser %1

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
da: Frekvens ved tastegentagelser %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
da: %1 gentagelser/s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
da: gentagelser/s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
da: Testområde:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
da: Skriv her for at teste indstillinger

[ctx: @action:button]
en: Move Up
da: Flyt op

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
da: Flyt %1-layoutet op

[ctx: @action:button]
en: Move Down
da: Flyt ned

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
da: Flyt %1-layoutet ned

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: @action:button]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
da: Fjern layoutet %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
da: Reservelayouts:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
da: Antal reserverede hovedlayouts

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
da: hovedlayouts

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
da: Du kan have op til fire hovedlayouts, alle andre layouts er reserver. Reservelayouts er ikke inkluderet, når du skifter mellem layoutsne, men kan tilgås via tasteindikatorappletten eller ved at lave en tilpasset genvej.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
da: Genvej til layoutændring:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
da: eller

[ctx: @title]
en: Configure Switching
da: Indstil skiftning

[ctx: @title:group]
en: Behavior
da: Opførsel

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
da: Layoutskiftning påvirker:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
da: Alle vinduer

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
da: Alle vinduer på nuværende skrivebord

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
da: Alle vinduer af nuværende skrivebord

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
da: Kun nuværende vinduer

[ctx: @label:checkbox]
en: Show OSD popup on layout change
da: Vis en OSD-popup ved layoutændring

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
da: Genveje

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
da: Skift layout:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
da: Skift til sidst brugt layout:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
da: Gamle genveje

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
da: Gamle X11-genveje tillader finere kontrol over genveje med kun ændringstaster og har lidt bedre understøttelse på X11 i edge-cases. De kan også bruges på Wayland.<nl/><nl/>Hvis du indstiller disse genveje, kommer du til siden med tastaturgenveje.

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
da: Alternativ symboler:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
da: Ændringstaster kan også bruges til at skrive yderligere tegn, symboler og diakritiske mærker.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
da[0]: %1 genvej
da[1]: %1 genveje

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
da: Ingen
