plasma-desktop - en to da translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
da: Navn på farvetema

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
da: Enkeltklik for at åbne filer

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
da: Skift pakken for udseende og fremtoning baseret på tidspunktet på dagen

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
da: Pakke for globalt udseende og fremtoning

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
da: Pakke for globalt udseende og fremtoning, alternativ

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
da: Animationshastighed

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
da: Skift globalt tema

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
da: Globalt tema

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
da: Brug "%1" om dagen og "%2" om natten

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
da: Flere udseendeindstillinger

[ctx: Animation speed]
en: Slow
da: Langsom

[ctx: Animation speed]
en: Instant
da: Øjeblikkelig

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
da: Klik på filer eller mapper:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
da: Markerer dem

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
da: Åbner dem

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
da: Flere opførselsindstillinger
