kcmsmserver - en to de translation catalogue (22 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
de: <h1>Sitzungsverwaltung</h1> Hier können Sie die Sitzungsverwaltung einrichten. Das schließt Auswahlmöglichkeiten ein wie die eventuelle Bestätigung der Abmeldung (Logout), die Wiederherstellung der vorherigen Sitzung oder das automatische Ausschalten des Rechners nach dem Beenden der Sitzung.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
de: Das System muss neu gestartet werden, damit die manuelle Sitzungsspeicherung aktiv wird.

en: Restart
de: Neu starten

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
de: Neustart zur Anzeige der Firmware-Einrichtung kann nicht ausgeführt werden: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
de: Beim nächsten Neustart des Rechners wird der UEFI-Einrichtungsdialog angezeigt.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
de: Beim nächsten Neustart des Rechners wird der Firmware-Einrichtungsdialog angezeigt.

en: Restart Now
de: Jetzt neu starten

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
de: Abmeldungsdialog

en: Show:
de: Anzeigen:

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
de: Sitzungswiederherstellung

en: On login, launch apps that were open:
de: Bei der Anmeldung wiederherzustellende Anwendungen:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
de: Bei letzter Abmeldung geöffnete

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
de: Aus manuell gespeicherter Sitzung

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
de: Mit leerer Sitzung starten

en: Ignored applications:
de: Ignorierte Anwendungen:

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
de: Nach dem nächsten Neustart:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
de: UEFI-Einrichtungsdialog öffnen

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
de: Firmware-Einrichtungsdialog anzeigen

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
de: Abmeldung bestätigen

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
de: Standardeinstellung für das Abmelden

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
de: Bei der Anmeldung

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
de: Von Sitzungen auszuschließende Programme:
