joystick - en to el translation catalogue (41 entries)

en: Calibration
el: Ρύθμιση αξόνων

en: Next
el: Επόμενο

en: Please wait a moment to calculate the precision
el: Παρακαλώ περιμένετε για τον υπολογισμό ακριβείας

en: (usually X)
el: (συνήθως το X)

en: (usually Y)
el: (συνήθως το Y)

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>minimum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
el: <qt>Η ρύθμιση αξόνων πρόκειται να ελέγξει το εύρος τιμών που λειτουργεί η συσκευή σας. <br /> <br />Παρακαλώ μετακινήστε τον <b> άξονα %1 %2</b> στη συσκευή σας στην <b>ελάχιστη</b>θέση. <br /><br />Πιέστε κάποιο κουμπί στη συσκευή για συνέχεια στο επόμενο βήμα.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>center</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
el: <qt>Η ρύθμιση αξόνων πρόκειται να ελέγξει το εύρος τιμών που λειτουργεί η συσκευή σας. <br /> <br />Παρακαλώ μετακινήστε τον <b> άξονα %1 %2</b> στη συσκευή σας στην <b>κεντρική</b>θέση. <br /><br />Πιέστε κάποιο κουμπί στη συσκευή για συνέχεια στο επόμενο βήμα.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>maximum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
el: <qt>Η ρύθμιση αξόνων πρόκειται να ελέγξει το εύρος τιμών που λειτουργεί η συσκευή σας. <br /> <br />Παρακαλώ μετακινήστε τον <b> άξονα %1 %2</b> στη συσκευή σας στη <b>μέγιστη</b>θέση. <br /><br />Πιέστε κάποιο κουμπί στη συσκευή για συνέχεια στο επόμενο βήμα.</qt>

en: Communication Error
el: Σφάλμα επικοινωνίας

en: You have successfully calibrated your device
el: Ρυθμίσατε με Επιτυχία τη συσκευή σας

en: Calibration Success
el: Επιτυχία ρύθμισης

en: Value Axis %1: %2
el: Τιμή άξονα %1: %2

en: The given device %1 could not be opened: %2
el: Η δοσμένη συσκευή %1 δεν μπορεί να ανοιχτεί: %2

en: The given device %1 is not a joystick.
el: Η δοσμένη συσκευή %1 Δεν είναι χειριστήριο.

en: Could not get kernel driver version for joystick device %1: %2
el: Δεν μπορεί να βρεθεί η έκδοση του οδηγού στον πυρήνα για το χειριστήριο %1: %2

en: The current running kernel driver version (%1.%2.%3) is not the one this module was compiled for (%4.%5.%6).
el: Η τρέχουσα έκδοση πυρήνα (%1.%2.%3) δεν αντιστοιχεί στην έκδοση του οδηγού (%4.%5.%6).

en: Could not get number of buttons for joystick device %1: %2
el: Δεν μπορεί να διαβαστεί ο αριθμός κουμπιών του χειριστηρίου %1: %2

en: Could not get number of axes for joystick device %1: %2
el: Δεν μπορεί να διαβαστεί ο αριθμός αξόνων του χειριστηρίου %1: %2

en: Could not get calibration values for joystick device %1: %2
el: Δεν μπορούν να εξαχθούν τιμές ρύθμισης για το χειριστήριο %1: %2

en: Could not restore calibration values for joystick device %1: %2
el: Δεν μπορούν να επανέλθουν οι τιμές ρύθμισης του χειριστηρίου %1: %2

en: Could not initialize calibration values for joystick device %1: %2
el: Δεν μπορούν να αρχικοποιηθούν οι τιμές ρύθμισης του χειριστηρίου %1: %2

en: Could not apply calibration values for joystick device %1: %2
el: Δεν μπορούν να εφαρμοστούν οι τιμές ρύθμισης για το χειριστήριο %1: %2

en: internal error - code %1 unknown
el: Εσωτερικό σφάλμα - Κωδικός %1 άγνωστος

en: KDE Joystick Control Module
el: Άρθρωμα Ρύθμισης Χειριστηρίου του KDE

en: KDE System Settings Module to test Joysticks
el: Άρθρωμα ρυθμίσεων συστήματος KDE για τον έλεγχο χειριστηρίων

en: <h1>Joystick</h1>This module helps to check if your joystick is working correctly.<br />If it delivers wrong values for the axes, you can try to solve this with the calibration.<br />This module tries to find all available joystick devices by checking /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you have another device file, enter it in the combobox.<br />The Buttons list shows the state of the buttons on your joystick, the Axes list shows the current value for all axes.<br />NOTE: the current Linux device driver (Kernel 2.4, 2.6) can only autodetect<ul><li>2-axis, 4-button joystick</li><li>3-axis, 4-button joystick</li><li>4-axis, 4-button joystick</li><li>Saitek Cyborg 'digital' joysticks</li></ul>(For details you can check your Linux source/Documentation/input/joystick.txt)
el: <h1>Χειριστήριο</h1>Το άρθρωμα αυτό βοηθά στον έλεγχο καλής λειτουργίας του χειριστηρίου σας.<br />Αν αποδίδει λάθος τιμές στους άξονες, μπορείτε να δοκιμάσετε την επίλυσή του με τη Ρύθμιση αξόνων.<br />Το άρθρωμα αυτό προσπαθεί να αναζητήσει όλα τα χειριστήρια ελέγχοντας τις /dev/js[0-4] και /dev/input/js[0-4]<br />Αν έχετε κάποιο άλλο όνομα συσκευής, εισάγετέ το στο πλαίσιο.<br />Η λίστα κουμπιών δείχνει την κατάσταση του κουμπιών του χειριστηρίου, Η λίστα αξόνων δείχνει την τρέχουσα τιμή για όλους τους άξονες.<br />ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο τρέχων οδηγός πυρήνα (Kernel 2.4, 2.6) μπορεί να αναγνωρίσει<ul><li>Χειριστήριο με 2-άξονες, 4-κουμπιά</li><li>Χειριστήριο με 3-άξονες, 4-κουμπιά</li><li>Χειριστήριο με 4-άξονες, 4-κουμπιά</li><li>Ψηφιακά Χειριστήρια Saitek Cyborg </li></ul> (Περισσότερες πληροφορίες στο Linux source/Documentation/input/joystick.txt)

en: Device:
el: Συσκευή:

[ctx: Cue for deflection of the stick]
en: Position:
el: Θέση:

en: Show trace
el: Εμφάνιση ίχνους

en: PRESSED
el: ΠΑΤΗΜΕΝΟ

en: Buttons:
el: Κουμπιά:

en: State
el: Κατάσταση

en: Axes:
el: Άξονες:

en: Value
el: Τιμή

en: Calibrate
el: Ρύθμιση

en: No joystick device automatically found on this computer.<br />Checks were done in /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you know that there is one attached, please enter the correct device file.
el: Δε βρέθηκε κανένα χειριστήριο στον υπολογιστή σας.<br />Ελέγχθηκαν τα /dev/js[0-4] και /dev/input/js[0-4]<br />Αν είστε σίγουροι ότι είναι κάποιο συνδεδεμένο, παρακαλώ δώστε το σωστό αρχείο συσκευής.

en: The given device name is invalid (does not contain /dev).
    Please select a device from the list or
    enter a device file, like /dev/js0.
el: Το αρχείο συσκευής είναι εσφαλμένο ( δεν περιέχει /dev).
    Παρακαλώ επιλέξτε συσκευή από τη λίστα ή
    δώστε ένα όνομα συσκευής, όπως /dev/js0.

en: Unknown Device
el: Άγνωστη συσκευή

en: Device Error
el: Σφάλμα συσκευής

en: <qt>Calibration is about to check the precision.<br /><br /><b>Please move all axes to their center position and then do not touch the joystick anymore.</b><br /><br />Click OK to start the calibration.</qt>
el: <qt>Η Ρύθμιση πρόκειται να ελέγξει την ακρίβεια της συσκευής. <br /> <br /><b>Παρακαλώ μετακινήστε όλους τους άξονες στο κέντρο και έπειτα αφήστε το χειριστήριο ελεύθερο. </b><br /><br />Πιέστε Εντάξει για να ξεκινήσετε τη ρύθμιση.</qt>

en: Restored all calibration values for joystick device %1.
el: Όλες οι τιμές ρύθμισης του χειριστηρίου %1 Επανήλθαν.
