kcmkeyboard - en to el translation catalogue (55 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
el: Επιλογή επόμενης διάταξης πληκτρολογίου

en: Switch keyboard layout to %1
el: Αλλαγή διάταξης πληκτρολογίου σε '%1'

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
el: Προσθήκη διάταξης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
el: Συντόμευση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
el: Ετικέτα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: KDE Keyboard Control Module
el: Άρθρωμα ελέγχου πληκτρολογίου του KDE

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
el: <h1>Keyboard</h1> Αυτό το άρθρωμα ελέγχου μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη ρύθμιση των παραμέτρων και των διατάξεων του πληκτρολογίου.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
el: Υλικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
el: &Μοντέλο πληκτρολογίου:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε ένα μοντέλο πληκτρολογίου. Αυτή η ρύθμιση είναι ανεξάρτητη από τη διάταξη πληκτρολογίου σας και αναφέρεται στο μοντέλο του "υλικού", δηλ. τον τρόπο με τον οποίο είναι κατασκευασμένο το πληκτρολόγιό σας. Τα σύγχρονα πληκτρολόγια που έρχονται με τον υπολογιστή σας συνήθως έχουν δύο επιπλέον πλήκτρα και αναφέρονται σαν μοντέλα "104-πλήκτρων". Μάλλον αυτό θέλετε, αν δεν ξέρετε ακριβώς το μοντέλο του πληκτρολογίου σας.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
el: Διατάξεις

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
el: Αν επιλέξετε πολιτική εναλλαγής "Εφαρμογή" ή "Παράθυρο", η αλλαγή της διάταξης πληκτρολογίου θα επηρεάσει μόνο την τρέχουσα εφαρμογή ή παράθυρο.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
el: Πολιτική εναλλαγής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
el: &Καθολική

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
el: &Επιφάνεια εργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
el: &Εφαρμογή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
el: &Παράθυρο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
el: Συντομεύσεις εναλλαγής διάταξης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
el: Κύριες συντομεύσεις:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
el: Αυτή είναι μία συντόμευση για την εναλλαγή διατάξεων που τη διαχειρίζεται το X.org. Επιτρέπει συντομεύσεις πλήκτρων τροποποιητών μόνο.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
el: Καμία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
el: Συντομεύσεις 3ου επιπέδου:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
el: Αυτή είναι μία συντόμευση για εναλλαγή στο τρίτο επίπεδου της ενεργής διάταξης (αν υπάρχει) και τη διαχειρίζεται το X.org. Επιτρέπει συντομεύσεις πλήκτρων τροποποιητών μόνο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
el: Εναλλακτική συντόμευση:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
el: Διαμόρφωση διατάξεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
el: Εφεδρικές διατάξεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
el: Αρίθμηση κύριας διάταξης:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
el: &Διαμόρφωση επιλογών πληκτρολογίου

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
el: Άγνωστος

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
el: Καμία

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
el[0]: %1 συντόμευση
el[1]: %1 συντομεύσεις

[ctx: layout map name]
en: Map
el: Αντιστοίχηση

en: Layout
el: Διάταξη

en: Variant
el: Παραλλαγή

en: Label
el: Ετικέτα

en: Shortcut
el: Συντόμευση

[ctx: variant]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
el: Περιοχή δοκιμών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
el: Επιτρέπει την δοκιμή των επαναλήψεων του πληκτρολογίου και της έντασης του κλικ (απλά μην ξεχάσετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
el: Αν υποστηρίζεται, αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ορίσετε την κατάσταση του NumLock μετά την έναρξη του Plasma.<p>Μπορείτε να ρυθμίσετε το NumLock ώστε να ενεργοποιείται ή να απενεργοποιείται, ή να ρυθμίσετε το Plasma να μην αλλάζει την κατάσταση του NumLock.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
el: NumLock στην εκκίνηση του Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
el: &Ενεργοποίηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
el: &Απενεργοποίηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
el: Μένει ανεπη&ρέαστο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
el: &Ρυθμός:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
el: Αν υποστηρίζεται, αυτή η επιλογή θα σας επιτρέψει να ορίσετε την καθυστέρηση μετά την οποία κάποιο πλήκτρο που πατηθεί θα αρχίσει να στέλνει κωδικούς πλήκτρων. Η επιλογή ρυθμός επανάληψης ελέγχει τη συχνότητα αποστολής αυτών των κωδικών.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
el: Αν υποστηρίζεται, αυτή η επιλογή θα σας επιτρέψει να ορίσετε το ρυθμό με τον οποίο στέλνονται κωδικοί μόλις πατηθεί ένα πλήκτρο.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
el:  επαναλήψεις/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
el: &Καθυστέρηση:
