kcminput - en to el translation catalogue (32 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
el: <h1>Ποντίκι</h1> Αυτό το άρθρωμα σας επιτρέπει να διαλέξετε διάφορες επιλογές για τον τρόπο λειτουργίας της συσκευής κατάδειξης που έχετε. Αυτή μπορεί να είναι ένα ποντίκι, ένα σφαιροδείκτη ή κάποιο άλλο υλικό που χρησιμεύει για παρόμοιο σκοπό.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
el: &Γενικά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
el: Αν είστε αριστερόχειρας, ίσως να προτιμάτε να εναλλάξετε τις λειτουργίες των δύο πλήκτρων του ποντικιού σας με την επιλογή 'Αριστερόχειρας'. Αν η συσκευή κατάδειξης σας έχει περισσότερα από δύο πλήκτρα, μόνο αυτά που λειτουργούν σαν δεξί και αριστερό επηρεάζονται. Για παράδειγμα σε ποντίκια τριών πλήκτρων, το μεσαίο μένει ανεπηρέαστο.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
el: Σειρά κουμπιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
el: Δεξ&ιόχειρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
el: Αριστερό&χειρας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
el: Αλλαγή της διεύθυνσης κύλισης για τη ρόδα ή για το 4ο και 5ο πλήκτρο του ποντικιού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
el: Α&ντιστροφή της διεύθυνσης της κύλισης

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
el: Επιτάχυνση δείκτη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
el: Κατώφλι δείκτη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
el: Μεσοδιάστημα διπλού κλικ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
el: Χρόνος έναρξης συρσίματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
el: Απόσταση έναρξης συρσίματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
el: Η ρόδα του ποντικιού κάνει κύλιση:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
el: <p>Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να αλλάξετε τη σχέση ανάμεσα στην απόσταση που διανύει ο δείκτης στην οθόνη και την αντίστοιχη κίνηση της φυσικής συσκευής (που μπορεί να είναι ένα ποντίκι, ένα σφαιροδείκτη ή κάποια άλλη συσκευή κατάδειξης).</p><p> Μια υψηλή τιμή για την επιτάχυνση θα οδηγήσει σε μεγάλες μετακινήσεις του δείκτη στην οθόνη ακόμα και αν κάνετε μικρές μετακινήσεις με τη φυσική συσκευή. Επιλέγοντας πολύ υψηλές τιμές μπορεί ο δείκτης να φαίνεται σαν να πετάει μες στην οθόνη κάνοντας το δύσκολο να ελεγχθεί.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
el: <p>Το κατώφλι είναι η μικρότερη απόσταση που πρέπει να διανύσει ο δείκτης του ποντικιού στην οθόνη πριν εφαρμοσθεί η επιτάχυνση. Αν η μετακίνηση είναι μικρότερη από το κατώφλι, ο δείκτης μετακινείται σαν η επιτάχυνση να ήταν 1Χ.</p><p> Έτσι, όταν κάνετε μικρές κινήσεις με τη φυσική συσκευή, δεν υπάρχει καθόλου επιτάχυνση, δίνοντάς σας μεγαλύτερο βαθμό ελέγχου του δείκτη. Με μεγαλύτερες κινήσεις της φυσικής συσκευής, μπορείτε να μετακινήσετε το δείκτη ταχύτατα σε διαφορετικές περιοχές της οθόνης.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
el: Το μεσοδιάστημα διπλού κλικ είναι ο μέγιστος χρόνος (σε χιλ. του δευτερολέπτου) ανάμεσα σε δύο κλικ του ποντικιού για τον οποίο αυτά θεωρούνται διπλό κλικ. Αν το δεύτερο πάτημα γίνει αργότερα από αυτό το χρονικό διάστημα, τότε αυτά αναγνωρίζονται σαν δύο διαφορετικά κλικ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
el: Αν πατήσετε με το ποντίκι σε κάποιο αντικείμενο και ξεκινήσετε να μετακινείτε το ποντίκι μέσα στο χρόνο έναρξης συρσίματος, μια ενέργεια συρσίματος θα ξεκινήσει.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
el: Αν πατήσετε με το ποντίκι και ξεκινήσετε να μετακινείτε το ποντίκι τουλάχιστον για την απόσταση έναρξης συρσίματος, μια ενέργεια συρσίματος θα ξεκινήσει.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
el: Αν χρησιμοποιείτε τη ρόδα ενός ποντικιού, αυτή η τιμή καθορίζει πόσες γραμμές θα κυλάνε για κάθε κίνηση της ρόδας. Σημειώστε πως αν αυτή η τιμή ξεπερνάει το πλήθος των ορατών γραμμών, θα παραβλεφθεί και η κίνηση της ρόδας θα αντιμετωπισθεί σαν πάτημα των κουμπιών page up/down.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
el: Πλοήγηση με πληκτρολόγιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
el: &Μετακίνηση του ποντικιού με το πληκτρολόγιο (χρησιμοποιώντας τα αριθμητικά πλήκτρα)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
el: Κ&αθυστέρηση επιτάχυνσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
el: Μεσοδιάστημα επανάλη&ψης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
el: Χρόνος επι&τάχυνσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
el: &Μέγιστη ταχύτητα:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
el:  εικονοστοιχεία/δευτ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
el: &Προφίλ επιτάχυνσης:

en: Mouse
el: Ποντίκι

en:  pixel |  pixels
el[0]:  εικονοστοιχείο
el[1]:  εικονοστοιχεία

en:  line |  lines
el[0]:  γραμμή
el[1]:  γραμμές
