plasma-desktop - en to el translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
el: Όνομα θέματος χρωμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
el: Ένα κλικ για άνοιγμα αρχείων

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
el: Πακέτο καθολικής εμφάνισης και αισθητικής

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
el: Πακέτο καθολικής εμφάνισης και αισθητικής, εναλλακτικά

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
el: Ταχύτητα κίνησης

en: Theme:
el: Θέμα:

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
el: Περισσότερες ρυθμίσεις εμφάνισης:

en: Animation speed:
el: Ταχύτητα κίνησης:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
el: Αργή

[ctx: Animation speed]
en: Instant
el: Άμεση

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
el: Κάνοντας κλικ σε αρχεία ή φακέλους:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
el: Τους επιλέγει

en: Open by double-clicking instead
el: Άνοιγμα με διπλό κλικ

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
el: Τους ανοίγει

en: Select by clicking on item's selection marker
el: Επιλογή κάνοντας κλικ στο δείκτη επιλογής στοιχείου

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
el: Περισσότερες ρυθμίσεις συμπεριφοράς:

en: Most used pages:
el: Πιο συχνές σελίδες:
