plasma-desktop - en to eo translation catalogue (37 entries)

[ctx: @title:group Degree of floatingness of panel and applets]
en: Floating
eo: Gliteco

[ctx: @item:inlistbox Option to disable floating panels or applets]
en: Disabled
eo: Malŝaltita

[ctx: @item:inlistbox Option to make only panel applets always float]
en: Applets only
eo: Nur apletoj

[ctx: @item:inlistbox Option to make panel and applets floating]
en: Panel and applets
eo: Panelo kaj apletoj

[ctx: @action:button Revert an unsupported configuration back to the defaults]
en: Fix it
eo: Ripari ĝin

[ctx: @action:button Delete the panel]
en: Delete Panel
eo: Forigi Panelon

[ctx: @action:button Clone the panel]
en: Clone Panel
eo: Kloni Panelon

[ctx: @action:button Close the panel configuration window]
en: Close
eo: Fermi

[ctx: @action:button Close the panel configuration window and exit edit mode]
en: Exit Edit Mode
eo: Eliri Redaktan Reĝimon

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change maximum height.
eo: Trenu por ŝanĝi maksimuman altecon.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change maximum width.
eo: Trenu por ŝanĝi maksimuman larĝon.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Double-click to reset.
eo: Duoble alklaku por restarigi.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change minimum height.
eo: Trenu por ŝanĝi minimuman altecon.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change minimum width.
eo: Trenu por ŝanĝi minimuman larĝon.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change position on this screen edge.
    Double-click to reset.
eo: Trenu por ŝanĝi pozicion sur ĉi tiu ekranrando.
    Duoble alklaku por restarigi.

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Add %1
eo: Aldoni %1

[ctx: Text displayed on top of newly installed widgets]
en: New!
eo: Nova!

[ctx: @info:other accessible for badge showing applet count]
en: %1 widget active | %1 widgets active
eo[0]: %1 fenestraĵo aktiva
eo[1]: %1 fenestraĵoj aktivaj

[ctx: @info:other accessible for badge indicating new widget]
en: Recently installed
eo: Lastatempe instalita

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Cancel pending uninstallation for widget %1
eo: Nuligi pritraktotan malinstalon por fenestraĵo %1

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Mark widget %1 for uninstallation. Requires confirmation
eo: Marki fenestraĵon %1 por malinstalo. Postulas konfirmon

[ctx: @action:button accessible description, %1 number of instances %2 is widget name]
en: Remove running instance of widget %2 | Remove all %1 running instances of widget %2
eo[0]: Forigi rulantan instancon de fenestraĵo %2
eo[1]: Forigi ĉiujn %1 rulantajn instancojn de fenestraĵo %2

[ctx: @action:button The word 'new' refers to widgets]
en: Get New…
eo: Akiri Novajn…

[ctx: @action:button]
en: Get New Widgets…
eo: Akiri novajn fenestraĵojn…

[ctx: @action:button accessible for close button]
en: Close Widget Explorer
eo: Fermi Fenestraĵan Esplorilon

[ctx: @action:button uninstall widgets in widget explorer]
en: Uninstall (%1 Widget) | Uninstall (%1 Widgets)
eo[0]: Malinstali (%1 Fenestraĵon)
eo[1]: Malinstali (%1 Fenestraĵojn)

[ctx: @title: group]
en: Show clock:
eo: Montri horloĝon:

[ctx: @option:radio Clock always shown]
en: Always
eo: Ĉiam

[ctx: @option:radio]
en: Always show clock
eo: Ĉiam montri horloĝon

[ctx: @option:radio Clock shown only while unlock prompt is visible]
en: On unlocking prompt
eo: Je malŝlosado de instigilo

[ctx: @option:radio]
en: Show clock only on unlocking prompt
eo: Montri horloĝon nur je malŝloso de instigilo

[ctx: @option:radio Clock never shown]
en: Never
eo: Neniam

[ctx: @option:radio]
en: Never show clock
eo: Neniam montri horloĝon

[ctx: @option:check]
en: Show under unlocking prompt
eo: Montri sub malŝlos-instigilo

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
eo: Virtuala Klavaro

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
eo: Baskuligi aranĝon

[ctx: @action:button]
en: More
eo: Pli
