plasma-desktop - en to eu translation catalogue (51 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
eu: Balioa

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
eu: SAKATUTA

[ctx: @label Button state]
en: State
eu: Egoera

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Game Controller
eu: Joko-kontrolagailua

en: Wheel
eu: Bolantea

en: Arcade Stick
eu: Arkupeko-palanka

en: Flight Stick
eu: Hegaldi-palanka

en: Dance Pad
eu: Dantzarako estera

en: Guitar
eu: Gitarra

en: Drum Kit
eu: Bateria

en: Arcade Pad
eu: Arkupeko agintea

en: Throttle
eu: Azeleragailu-palanka

en: Virtual
eu: Alegiazkoa

en: Switch Left Joycon
eu: Switch Ezker Joycon

en: Switch Right Joycon
eu: Switch Eskuin Joycon

en: Switch Paired Joycon
eu: Switch Parekatutako Joycon

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
eu: A botoia

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
eu: B botoia

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
eu: X botoia

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
eu: Y botoia

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
eu: Atzera botoia

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
eu: Gida botoia

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
eu: Hasi botoia

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
eu: Ezkerreko palanka analogikoa

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
eu: Eskuineko palanka analogikoa

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
eu: Ezker sorbaldako botoia

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
eu: Eskuin sorbaldako botoia

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
eu: D-pad gora botoia

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
eu: D-pad behera botoia

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
eu: D-pad ezkerrera botoia

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
eu: D-pad eskuinera botoia

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
eu: Hainbatetarako botoia

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
eu: Pala botoia 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
eu: Pala botoia 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
eu: Pala botoia 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
eu: Pala botoia 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
eu: Ukimen-saguaren botoia

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Invalid button value
eu: Botoiaren balio baliogabea

en: Not a controller
eu: Ez da kontrolagailu bat

en: No game controllers found
eu: Ez da joko-kontrolagailurik aurkitu

en: Connect a wired or wireless controller
eu: Konektatu hari bidezko edo hari gabeko kontrolagailu bat

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
eu: Gailua:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
eu: Gailu mota:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
eu: Kontrolagailu mota:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
eu: Konexio mota:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
eu: Ezkerreko kokapena:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
eu: Eskuineko kokapena:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
eu: Botoiak:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
eu: Ardatzak:
