plasma-desktop - en to eu translation catalogue (52 entries)

en: The system must be restarted before changes to the middle-click paste setting can take effect.
eu: Erdiko klikarekin itsasteko ezarpenetako aldaketak indarrean sartu daitezen sistema berrabiatu behar da.

en: Restart
eu: Berrabiarazi

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show panel and widget tooltips']
en: Allow Plasma to show:
eu: Baimendu Plasmak hauek erakustea:

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show panel and widget tooltips']
en: Panel and widget tooltips
eu: Panelaren eta trepeten tresna-argibideak

en: Allows all Plasma panel and desktop widgets to show descriptive tooltips when hovered with the pointer. This setting has no effect on the small tooltips displayed when hovering over individual buttons and other user interface elements.
eu: Erakuslea gainetik igarotzean, Plasmaren panel eta mahaigaineko trepeta guztiei tresna-argibide deskribatzaileak erakustea baimentzen die. Ezarpen honek ez die eragiten, banakako botoien eta interfazeko beste elementu batzuen gainetik igarotzean erakusten diren tresna-argibide txikiei.

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show OSD popups for status changes']
en: OSD popups for status changes
eu: Egoera aldaketetan OSD gainerakorrak

en: Allows all Plasma widgets to show on-screen display (OSD) popups for changes like volume and brightness level, or audio device switching.
eu: Plasmaren trepeta guztiei, aldaketak ematean, hala nola bolumen edo distira mailetan, edo audio-gailua trukatzean, pantailan azaltzeko (OSD - on-screen display) gainerakorrak erakustea baimentzen die.

[ctx: @title:group]
en: Scrolling
eu: Kiribiltzea

en: Clicking in scrollbar track:
eu: Kiribiltzeko-barraren arrastoan klik egitea:

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls to the clicked location']
en: Scrolls to the clicked location
eu: klik egindako kokalekura kiribiltzen du

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls one page up or down']
en: Scrolls one page up or down
eu: Orri bat gora edo behera kiribiltzen du

en: Middle-click to scroll to clicked location
eu: Erdiko klik, klikatutako kokalekuraino kiribiltzeko

[ctx: @option:check]
en: Prefer smooth scrolling
eu: Kiribiltze leuna hobetsi

[ctx: @info:tooltip]
en: This setting enables or disables animated transitions when scrolling with a mouse wheel or the keyboard. Some applications may not honor this setting because they either do not support smooth scrolling, or have their own setting for enabling and disabling it.
eu: Ezarpen honek, saguaren gurpilarekin edo teklatuarekin kiribiltzean, trantsizio animatuak gaitzen eta ezgaitzen ditu. Baliteke aplikazio batzuek ezarpen hori ez errespetatzea, kiribiltze leunerako euskarririk ez dutelako, edo hura gaitzeko eta ezgaitzeko ezarpen propioak dituztelako.

[ctx: @title:group]
en: Clicking
eu: Klik egitea

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
eu: Fitxategiei edo karpetei klik egitean:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
eu: Haiek hautatzen ditu

en: Open by double-clicking instead
eu: Ireki, horren ordez, klik bikoitza eginez

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
eu: Haiek irekitzen ditu

en: Select by clicking on item's selection marker
eu: Hautatu elementuaren hautapen markatzailean klik eginez

[ctx: @label for checkbox, part of a complete sentence: 'Middle-click pastes selected text']
en: Middle-click:
eu: Erdiko klik:

[ctx: @option:check part of a complete sentence: 'Middle click pastes selected text']
en: Pastes selected text
eu: Hautatutako testua itsasten du

en: Double-click interval:
eu: Klik bikoitzaren bitartea:

en: Two clicks within this duration are considered a double-click. Some applications may not honor this setting.
eu: Iraupen horren barneko bi klik, klik bikoitz gisa hartuko dira. Baliteke aplikazio batzuek ezarpen hori ez errespetatzea.

[ctx: Test double-click speed]
en: Double-click the folder to test. If it does not change its appearance, increase double-click interval.
eu: Probatzeko, karpetan klik bikoitza egin. Bere itxura aldatzen ez badu, Klik bikoitzaren bitartea handiagotu.

en: Drag and Drop
eu: Arrastatu eta jaregin

en: When dragging files or folders:
eu: Fitxategiak edo karpetak arrastatzean:

en: Always ask what to do
eu: Beti galdetu zer egin

[ctx: @info]
en: Hold <shortcut>Shift</shortcut> to move, <shortcut>Ctrl</shortcut> to copy, and <shortcut>Shift+Ctrl</shortcut> to create a symlink. Otherwise show a dialog.
eu: Eutsi <shortcut>Maius</shortcut> mugitzeko, <shortcut>Ktrl</shortcut> kopiatzeko, eta <shortcut>Maius+Ktrl</shortcut> esteka sinbolikoa sortzeko. Bestela, erakutsi elkarrizketa-koadro bat.

en: Move if on the same device
eu: Mugitu gailu berean badago

[ctx: @info]
en: Hold <shortcut>Shift</shortcut> when dropping to show other options.
eu: Eutsi <shortcut>Maius</shortcut> jaregitean, beste aukera batzuk erakusteko.

[ctx: @title:group]
en: Touch
eu: Ukimena

en: Enable Touch Mode:
eu: Gaitu ukimen modua:

[ctx: As in: 'Touch Mode is automatically enabled as needed']
en: Automatically enable as needed
eu: Automatikoki gaitu beharraren arabera

[ctx: As in: 'Touch Mode is never enabled']
en: Never enabled
eu: Ez gaitu inoiz

en: Touch Mode will be automatically activated whenever the system detects a touchscreen but no mouse or touchpad. For example: when a transformable laptop's keyboard is flipped around or detached.
eu: Ukimen modua automatikoki aktibatuko da sistemak ukimen-pantaila bat hautematen duenean baina sagurik edo ukimen-sagurik ez. Adibidez: magaleko bihurgarri baten teklatua biratzen edo askatzen denean.

[ctx: As in: 'Touch Mode is always enabled']
en: Always active
eu: Beti aktibo

[ctx: As in: 'Touch Mode is never enabled']
en: Disabled
eu: Ezgaituta

en: In Touch Mode, many elements of the user interface will become larger to more easily accommodate touch interaction.
eu: Ukimen moduan, erabiltzailearen interfazearen elementu asko handiago egingo dira ukimen-elkarrekintza errazteko.

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
eu: Klik bakuna fitxategiak irekitzeko

note: i18n: ectx: label, entry (dndBehavior), group (KDE)
en: For local files on the same device, whether dragging and dropping will perform a move operation instead of showing the options menu
eu: Gailu bereko fitxategi lokaletarako, arrastatzea eta jaregitea aukeren menua erakutsi ordez mugitzeko eragiketa gauzatu behar duen edo ez

note: i18n: ectx: label, entry (smoothScroll), group (KDE)
en: Smooth scrolling
eu: Kiribiltze leuna

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbarLeftClickNavigatesByPage), group (KDE)
en: Left-click in scrollbar track moves scrollbar by one page
eu: Ezker-klik kiribiltzeko-barraren bidean kiribiltzeko-barra orri bete mugitzen du

note: i18n: ectx: label, entry (doubleClickInterval), group (KDE)
en: Double click interval
eu: Klik bikoitzaren bitartea

note: i18n: ectx: label, entry (tabletMode), group (Input)
en: Automatically switch to touch-optimized mode
eu: Automatikoki aldatu ukimenerako optimizatutako modura

note: i18n: ectx: label, entry (primarySelection), group (Wayland)
en: Enable middle click selection pasting
eu: Gaitu erdiko klikarekin hautapena itsastea

note: i18n: ectx: label, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Display large panel and widget tooltips
eu: Panelen eta trepeten tresna-argibide handiak azaltzea

note: i18n: ectx: tooltip, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Allow Plasma widgets to display large panel and widget tooltips on hover
eu: Gainetik igarotzean Plamaren trepetek, panel eta trepeten tresna-argibide handiak azaltzea baimendu

note: i18n: ectx: label, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Display small popups for status changes
eu: Egoera aldakak ematean gainerakor txikiak azaltzea

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Allow Plasma widgets to display small popups for status changes such as brightness or volume
eu: Plasmaren trepetek, egoera aldaketen aurrean, hala nola distirarena edo bolumenarena, gainerakor txikiak azaltzea baimendu

note: i18n: ectx: label, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: OSD on layout change
eu: OSDa antolaerak aldatzean

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: Show a popup on layout changes
eu: Erakutsi leiho gainerakor bat antolaerak aldatzean
