plasma-desktop - en to eu translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
eu: Kolore-antolaeraren izena

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
eu: Klik bakuna fitxategiak irekitzeko

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
eu: Eguneko orduaren arabera, itxura eta izaera paketea aldatu

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
eu: Itxura eta Izaera Globala paketea

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
eu: Itxura eta Izaera Globala paketea, ordezkoa

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
eu: Animazioaren abiadura

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
eu: Aldatu gai globala

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
eu: Gai globala

en: Theme:
eu: Gaia:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
eu: Automatikoa

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
eu: Erabili "%1" egunean zehar eta "%2" gauean

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
eu: Itxura-ezarpen gehiago:

en: Animation speed:
eu: Animazioaren abiadura:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
eu: Motela

[ctx: Animation speed]
en: Instant
eu: Bat-batekoa

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
eu: Fitxategiei edo karpetei klik egitea:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
eu: Haiek hautatzen ditu

en: Open by double-clicking instead
eu: Ireki, haren ordez, klik-bikoitza eginez

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
eu: Haiek irekitzen ditu

en: Select by clicking on item's selection marker
eu: Hautatu elementuen hautapen markan klik eginez

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
eu: Jokabide-ezarpen gehiago:

en: Most used pages:
eu: Gehien erabiltzen diren orriak:
