kcmkonq - en to fa translation catalogue (17 entries)

en: Desktop
fa: رومیزی

en: Documents
fa: اسناد

en: Downloads
fa: بارگیری‌ها‌

en: Music
fa: موسیقی

en: Pictures
fa: عکس‌ها

en: <h1>Paths</h1>
    This module allows you to choose where in the filesystem the files on your desktop should be stored.
    Use the "Whats This?" (Shift+F1) to get help on specific options.
fa: <h1>مسیرها</h1>
    این پیمانه به شما اجازه انتخاب جایی در سیستم پرونده، که پرونده‌های رومیزی شما باید آنجا ذخیره شوند را می‌دهد.
    برای کمک گرفتن در مورد گزینه‌های مشخص از «این چیست» (کلید تبدیل+F1) استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Desktop path:
fa: مسیر رومیزی:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_desktopLocation)
en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
fa: این پوشه شامل همه پرونده‌هاست که بر روی رومیزی خود می‌بینید. می‌توانید محل این پوشه را در صورت تمایل تغییر داده، و محتویات هم به طور خودکار به محل جدید حرکت می‌کنند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Documents path:
fa: مسیر اسناد:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_documentsLocation)
en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
fa: این گزینه به طور پیش‌فرض برای بارگذاری یا ذخیره اسناد استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloads path:
fa: مسیر بارگیری‌ها:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_downloadsLocation)
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
fa: این پوشه به طور پیش‌فرض برای ذخیره مواردی که بارگیری کرده‌اید استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_videosLocation)
en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
fa: این گزینه به طور پیش‌فرض برای بازخوانی یا ذخیره فیلمهای شما استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pictures path:
fa: مسیر عکسها:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_picturesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
fa: این گزینه به طور پیش‌فرض برای بازخوانی یا ذخیره عکسها استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Music path:
fa: مسیر موسیقی‌ها:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_musicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
fa: این گزینه به طور پیش‌فرض برای بازخوانی یا ذخیره موسیقی‌ها استفاده می‌شود.
