kcminput - en to fa translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
fa: <h1>موشی</h1> این پیمانه به شما اجازه انتخاب گزینه‌هایی برای روشی که دستگاه اشاره‌گر شما با آن کار می‌کند را می‌دهد. دستگاه اشاره‌گر شما ممکن است موشی، گوی کنترلی، یا برخی سخت‌افزارهای دیگری باشد که کار یکسانی انجام می‌دهند.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
fa: &عمومی‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
fa: اگر چپ دست هستید، ممکن است ترجیح دهید کار دکمه‌های چپ و راست روی دستگاه اشاره‌گر خود را با انتخاب گزینه »چپ دست« مبادله کنید. در صورتی ‌که دستگاه اشاره‌گر شما بیش از دو دکمه دارد، فقط بر آنهایی که مانند دکمه‌های چپ و راست کار می‌کنند، اثر داده می‌شوند. برای مثال، اگر دارای یک موشی سه دکمه‌ای هستید، دکمه میانی بدون تغییر است.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
fa: ترتیب دکمه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
fa: &راست دست‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
fa: &چپ دست‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
fa: تغییر مسیر لغزش برای چرخ موشی یا دکمه‌های چهارم و پنجم موشی.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
fa: &معکوس کردن جهت لغزش‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
fa: پیشرفته

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
fa: شتاب‌دهی اشاره‌گر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
fa: آستانه اشاره‌گر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
fa: فاصله دو بار فشار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
fa: زمان آغاز کشیدن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
fa: فاصله آغاز کشیدن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
fa: چرخ موشی توسط این می‌لغزد:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
fa: <p>این گزینه به شما اجازه تغییر رابطه بین فاصله‌ای که اشاره‌گر موشی روی پرده حرکت می‌کند و حرکت نسبی خود دستگاه فیزیکی )که ممکن است موشی، یا دستگاه اشاره‌گر دیگری باشد( را می‌دهد.</p><p>بالاترین مقدار شتاب‌دهی منجر به حرکت اشاره‌گر موشی روی پرده می‌شود، حتی هنگامی که حرکت کوچکی به دستگاه فیزیکی می‌دهید. گزینش مقادیر بسیار بالا، کنترل پرواز اشاره‌گر موشی در میان پرده را مشکل می‌سازد.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
fa: <p>آستانه، کوچک‌ترین فاصله‌ای است که اشاره‌گر موشی، باید قبل از اینکه شتاب‌دهی دارای هر اثری باشد روی پرده حرکت کند. اگر حرکت کوچک‌تر از آستانه باشد، اشاره‌گر موشی، در صورتی ‌که شتاب‌دهی با 1X تنظیم شده باشد، حرکت می‌کند؛</p><p> در نتیجه، وقتی حرکت کوچکی به دستگاه اشاره‌گر می‌دهید، اصلاً شتاب‌دهی وجود ندارد، و کنترل بیشتری بر اشاره‌گر موشی به شما می‌دهد. با حرکتهای بزرگ‌تر موشی، می‌توانید اشاره‌گر موشی را به سرعت به نواحی مختلف روی پرده حرکت دهید.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
fa: فاصله دو بار فشار، بیشینه زمان )برحسب میلی‌ثانیه( میان دو فشار موشی است که باعث یک دو بار فشار می‌شود. اگر فشار دوم دیرتر از این فاصله زمانی پس از فشار اول رخ دهد، به عنوان دو فشار مجزا شناخته می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
fa:  میلی‌ثانیه

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
fa: اگر با موشی فشار دهید )مثلاً در یک ویرایشگر چند خطی( و شروع به حرکت موشی در زمان آغاز کشیدن کنید، عمل کشیدن آغاز می‌شود.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
fa: اگر با موشی فشار داده و شروع به حرکت موشی، حداقل در فاصله آغاز کشیدن کنید، عمل کشیدن آغاز می‌شود.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
fa: اگر از چرخ موشی استفاده کنید، این مقدار، تعداد خطوط لغزش برای هر حرکت چرخ را تعیین می‌کند. توجه کنید که اگر این عدد از تعداد خطوط قابل مشاهده تجاوز کند، چشم‌پوشی‌ شده و حرکت موشی مانند حرکت صفحه بالا/پایین گردانده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
fa: &حرکت اشاره‌گر توسط صفحه کلید )استفاده از صفحه اعداد(‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
fa: تأخیر &شتاب‌دهی:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
fa: فاصله &تکرار:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
fa: &زمان شتاب‌دهی:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
fa: سرعت &بیشینه:‌

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
fa:  تصویردانه/ثانیه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
fa:  شتاب‌دهی &profile‌‌:‌

en: Mouse
fa: موشی
