kaccess - en to fi translation catalogue (74 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
fi: Vaihtonäppäin on lukittu ja se on nyt aktiivinen kaikille seuraaville näppäilyille.

en: The Shift key is now active.
fi: Vaihtonäppäin on nyt aktiivinen.

en: The Shift key is now inactive.
fi: Vaihtonäppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
fi: Ctrl-näppäin on lukittu ja on nyt aktiivinen kaikille seuraaville näppäilyille.

en: The Control key is now active.
fi: Ctrl-näppäin on nyt aktiivinen.

en: The Control key is now inactive.
fi: Ctrl-näppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
fi: Alt-näppäin on lukittu ja on nyt aktiivinen kaikille seuraaville näppäilyille.

en: The Alt key is now active.
fi: Alt-näppäin on nyt aktiivinen.

en: The Alt key is now inactive.
fi: Alt-näppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
fi: Win-näppäin on lukittu ja on nyt aktiivinen kaikille seuraaville näppäilyille.

en: The Win key is now active.
fi: Win-näppäin on nyt aktiivinen.

en: The Win key is now inactive.
fi: Win-näppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
fi: Meta-näppäin on lukittu ja on nyt aktiivinen kaikille seuraaville näppäilyille.

en: The Meta key is now active.
fi: Meta-näppäin on nyt aktiivinen.

en: The Meta key is now inactive.
fi: Meta-näppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
fi: Super-näppäin on lukittu ja on nyt aktiivinen kaikille seuraaville näppäilyille.

en: The Super key is now active.
fi: Super-näppäin on nyt aktiivinen.

en: The Super key is now inactive.
fi: Super-näppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
fi: Hyper-näppäin on lukittu ja on aktiivinen kaikille seuraaville näppäilyille.

en: The Hyper key is now active.
fi: Hyper-näppäin on nyt aktiivinen.

en: The Hyper key is now inactive.
fi: Hyper-näppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
fi: Alt Gr -näppäin on lukittu ja on aktiivinen kaikille seuraaville näppäilyille.

en: The Alt Graph key is now active.
fi: Alt Gr -näppäin on nyt aktiivinen.

en: The Alt Graph key is now inactive.
fi: Alr Gr -näppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: The Num Lock key has been activated.
fi: Numerolukkonäppäin on nyt aktiivinen.

en: The Num Lock key is now inactive.
fi: Numerolukkonäppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: The Caps Lock key has been activated.
fi: Vaihtolukko on nyt aktiivinen.

en: The Caps Lock key is now inactive.
fi: Vaihtolukko ei ole nyt aktiivinen.

en: The Scroll Lock key has been activated.
fi: Vierityslukkonäppäin on nyt aktiivinen.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
fi: Vierityslukkonäppäin ei ole nyt aktiivinen.

en: Toggle Screen Reader On and Off
fi: Ota näyttölukija käyttöön tai poista se käytöstä

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: AltGraph
fi: AltGr

en: Warning
fi: Varoitus

en: &When a gesture was used:
fi: &Milloin hiirielettä käytettiin:

en: Change Settings Without Asking
fi: Muuta asetukset kysymättä

en: Show This Confirmation Dialog
fi: Näytä tämä vahvistusikkuna

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
fi: Passivoi kaikki AccessX-ominaisuudet ja hiirieleet

en: Slow keys
fi: Hitaat näppäimet

en: Bounce keys
fi: Ponnahdusnäppäimet

en: Sticky keys
fi: Alas jäävät näppäimet

en: Mouse keys
fi: Hiirinäppäimet

en: Do you really want to deactivate "%1"?
fi: Haluatko varmasti passivoida ”%1”?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
fi: Haluatko varmasti passivoida ”%1” ja ”%2”?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
fi: Haluatko varmasti passivoida ”%1”, ”%2” ja ”%3”?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
fi: Haluatko varmasti passivoida ”%1”, ”%2”, ”%3” ja ”%4”?

en: Do you really want to activate "%1"?
fi: Haluatko aktivoida ”%1”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
fi: Haluatko aktivoida ”%1” ja passivoida ”%2”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
fi: Haluatko varmasti aktivoida ”%1” ja passivoida ”%2” ja ”%3”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
fi: Haluatko varmasti aktivoida ”%1” ja passivoida ”%2”, ”%3” ja ”%4”?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
fi: Haluatko varmasti aktivoida ”%1” ja ”%2”?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
fi: Haluatko varmasti aktivoida ”%1” ja ”%2” ja passivoida ”%3”?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
fi: Haluatko varmasti aktivoida ”%1”, ja ”%2” ja passivoida ”%3” ja ”%4”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
fi: Haluatko varmasti aktivoida ”%1”, ”%2” ja ”%3”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
fi: Haluatko varmasti aktivoida ”%1”, ”%2” ja ”%3” ja passivoida ”%4”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
fi: Haluatko varmasti aktivoida ”%1”, ”%2”, ”%3” ja ”%4”?

en: An application has requested to change this setting.
fi: Jokin sovellus on pyytänyt muuttamaan tätä asetusta.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
fi: Olet pitänyt vaihtonäppäintä painettuna 8 sekuntia tai jokin sovellus on pyytänyt muuttamaan tätä asetusta.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
fi: Olet painanut vaihtonäppäintä 5 kertaa tai jokin sovellus on pyytänyt muuttamaan tätä asetusta.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
fi: Painoit %1 tai jokin sovellus on pyytänyt muuttamaan tätä asetusta.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
fi: Jokin sovellus on pyytänyt muuttamaan tätä asetusta tai käytit useiden näppäimistötoimintojen yhdistelmää.

en: An application has requested to change these settings.
fi: Jokin sovellus on pyytänyt muuttamaan näitä asetuksia.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
fi: Jotkut käyttäjät tarvitsevat näitä AccessX-asetuksia rajoituksilla ja ne voidaan asettaa KDE:n järjestelmäasetuksissa. Voit ottaa ne käyttöön tai pois käytöstä standardinäppäimistön toiminnoilla.
    
    Jos et tarvitse niitä, voit valita ”Deaktivoi kaikki AccessX-ominaisuudet ja toiminnot”.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
fi: Hitaat näppäimet on otettu käyttöön. Tästä eteenpäin sinun täytyy painaa jokaista näppäintä määrätty aika, ennen kuin näppäily hyväksytään.

en: Slow keys has been disabled.
fi: Hitaat näppäimet eivät ole käytössä.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
fi: Ponnahdusnäppäimet on otettu käyttöön. Nyt kukin näppäin on estetty tietyksi ajaksi käytön jälkeen.

en: Bounce keys has been disabled.
fi: Ponnahdusnäppäimet on estetty.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
fi: Alas jäävät näppäimet on asetettu. Nyt kukin muuntonäppäin jää teljetyksi kun vapautat sen.

en: Sticky keys has been disabled.
fi: Alas jäävät näppäimet estetty.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
fi: Hiirinäppäimet on otettu käyttöön. Voit nyt ohjata hiirtä numeronäppäimistöltä.

en: Mouse keys has been disabled.
fi: Hiirinäppäimet on poistettu käytöstä.

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
fi: © 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel

en: Author
fi: Tekijä
