joystick - en to fi translation catalogue (42 entries)

en: Calibration
fi: Kalibrointi

en: Next
fi: Seuraava

en: Please wait a moment to calculate the precision
fi: Odota hetki, lasketaan tarkkuutta

en: (usually X)
fi: (tavallisesti X)

en: (usually Y)
fi: (tavallisesti Y)

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>minimum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
fi: <qt>Kalibrointi tarkistaa ohjaimen antaman arvoalueen.<br /><br />Liikuta laitetta <b>akselilla %1 %2</b> <b>pienimpään</b> kohtaan.<br /><br />Paina jotakin ohjaimen painiketta tai napsauta Seuraava-painiketta, kun olet valmis seuraavaan vaiheeseen.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>center</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
fi: <qt>Kalibrointi tarkistaa ohjaimen antaman arvoalueen.<br /><br />Liikuta laitetta <b>akselin %1 %2</b> <b>keskikohtaan</b>.<br /><br />Paina jotakin ohjaimen näppäintä tai 'Seuraava'-painiketta, kun olet valmis seuraavaan vaiheeseen.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>maximum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
fi: <qt>Kalibrointi tarkistaa ohjaimen antaman arvoalueen.<br /><br />Liikuta laitetta <b>akselin %1 %2</b> <b>suurimpaan</b> kohtaan.<br /><br />Paina jotakin ohjaimen näppäintä tai 'Seuraava'-painiketta, kun olet valmis seuraavaan vaiheeseen.</qt>

en: Communication Error
fi: Viestintävirhe

en: You have successfully calibrated your device
fi: Ohjain on kalibroitu onnistuneesti

en: Calibration Success
fi: Kalibrointi onnistui

en: Value Axis %1: %2
fi: Arvoalue %1: %2

en: The given device %1 could not be opened: %2
fi: Valittua laitetta ”%1” ei voitu avata: %2

en: The given device %1 is not a joystick.
fi: Annettu laite ”%1” ei ole peliohjain.

en: Could not get kernel driver version for joystick device %1: %2
fi: Peliohjaimen %1 ajuriversiota ei voitu hakea: %2

en: The current running kernel driver version (%1.%2.%3) is not the one this module was compiled for (%4.%5.%6).
fi: Nykyinen ydin (%1.%2.%3) ei ole sama, jolle tämä moduuli on käännetty (%4.%5.%6).

en: Could not get number of buttons for joystick device %1: %2
fi: Peliohjaimen %1 painikkeiden lukumäärää ei voitu hakea: %2

en: Could not get number of axes for joystick device %1: %2
fi: Ei saatu akseleiden lukumäärää peliohjaimelta ”%1”: %2

en: Could not get calibration values for joystick device %1: %2
fi: Peliohjaimen %1 kalibrointiarvoja ei voitu hakea: %2

en: Could not restore calibration values for joystick device %1: %2
fi: Peliohjaimen %1 kalibrointiarvoja ei voi palauttaa: %2

en: Could not initialize calibration values for joystick device %1: %2
fi: Peliohjaimen %1 kalibrointiarvoja ei voi alustaa: %2

en: Could not apply calibration values for joystick device %1: %2
fi: Peliohjaimen %1 kalibrointiarvoja ei voitu ottaa käyttöön: %2

en: internal error - code %1 unknown
fi: sisäinen virhe - koodi %1 on tuntematon

en: KDE Joystick Control Module
fi: Peliohjainten hallinta

en: KDE System Settings Module to test Joysticks
fi: KDE-järjestelmäasetusosio peliohjaimien testaamiseen

en: (c) 2004, Martin Koller
fi: © 2004, Martin Koller

en: <h1>Joystick</h1>This module helps to check if your joystick is working correctly.<br />If it delivers wrong values for the axes, you can try to solve this with the calibration.<br />This module tries to find all available joystick devices by checking /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you have another device file, enter it in the combobox.<br />The Buttons list shows the state of the buttons on your joystick, the Axes list shows the current value for all axes.<br />NOTE: the current Linux device driver (Kernel 2.4, 2.6) can only autodetect<ul><li>2-axis, 4-button joystick</li><li>3-axis, 4-button joystick</li><li>4-axis, 4-button joystick</li><li>Saitek Cyborg 'digital' joysticks</li></ul>(For details you can check your Linux source/Documentation/input/joystick.txt)
fi: <h1>Peliohjain</h1>Tästä voit tarkistaa peliohjaimen toiminnan.<br />Voit tarvittaessa myös kalibroida peliohjaimesi.<br />Käytettävissä olevat peliohjaimet haetaan tarkistamalla laitteet /dev/js[0-4] ja /dev/input/js[0-4]<br />Jos laitetiedostosi on jokin muu, voit kirjoittaa sen yhdistelmäruutuun.<br />Painikkeiden luettelossa näkyy painikkeiden tila, ja Akselit -luettelossa näkyy peliohjaimen akseleiden nykyiset arvot.<br />HUOM: nykyinen Linuxin ajuri (ytimille 2.4, 2.6) voi tunnistaa automaattisesti vain seuraavat peliohjaimet:<ul><li>kaksiakselinen, neljän painikkeen joystick</li><li>kolmiakselinen, neljän painikkeen joystick</li><li>neliakselinen, neljän painikkeen joystick</li><li>Saitek Cyborg -valmistajan digitaaliset peliohjaimet</li></ul>(Näet lisätietoja Linuxin ytimen lähdekoodien tiedostosta Documentation/input/joystick.txt)

en: Device:
fi: Laite:

[ctx: Cue for deflection of the stick]
en: Position:
fi: Sijainti:

en: Show trace
fi: Näytä jälki

en: PRESSED
fi: PAINETTU

en: Buttons:
fi: Painikkeet:

en: State
fi: Tila

en: Axes:
fi: Akselit:

en: Value
fi: Arvo

en: Calibrate
fi: Kalibroi

en: No joystick device automatically found on this computer.<br />Checks were done in /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you know that there is one attached, please enter the correct device file.
fi: Tietokoneesta ei löytynyt peliohjainta.
    <br />Ohjainta etsittiin laitteista ”/dev/js[0-4]” ja ”/dev/input/js[0-4]”. <br />Jos olet varma, että koneessa on peliohjain, syötä oikean laitteen tiedosto.

en: The given device name is invalid (does not contain /dev).
    Please select a device from the list or
    enter a device file, like /dev/js0.
fi: Laitteen nimi on virheellinen (se ei ala /dev -hakemistolla).
    Valitse laite luettelosta, tai
    anna laitetiedoston nimi, esim. /dev/js0.

en: Unknown Device
fi: Tuntematon laite

en: Device Error
fi: Laitevirhe

en: <qt>Calibration is about to check the precision.<br /><br /><b>Please move all axes to their center position and then do not touch the joystick anymore.</b><br /><br />Click OK to start the calibration.</qt>
fi: <qt>Kalibrointi tarkistaa kohdistusta.<br /><br /><b>Siirrä ohjain kaikilla akseleilla keskelle, äläkä koske laitteeseen.</b><br /><br />Napsauta OK, niin kalibrointi aloitetaan.</qt>

en: Restored all calibration values for joystick device %1.
fi: Palautettiin kaikki kalibrointiarvot peliohjaimelle ”%1”.
