kcmkded - en to fi translation catalogue (21 entries)

en: Background Services
fi: Taustapalvelut

en: (c) 2002 Daniel Molkentin, (c) 2020 Kai Uwe Broulik
fi: © 2002 Daniel Molkentin, © 2020 Kai Uwe Broulik

en: Failed to stop service: %1
fi: Ei voitu pysäyttää palvelua: %1

en: Failed to start service: %1
fi: Ei voitu käynnistää palvelua: %1

en: Failed to stop service.
fi: Palvelua ei voitu pysäyttää.

en: Failed to start service.
fi: Palvelua ei voitu käynnistää.

en: Failed to notify KDE Service Manager (kded5) of saved changed: %1
fi: KDE-palvelunhallintaa (kded5) ei voitu tiedottaa tallennetuista muutoksista: %1

en: <p>This module allows you to have an overview of all plugins of the KDE Daemon, also referred to as KDE Services. Generally, there are two types of service:</p> <ul><li>Services invoked at startup</li><li>Services called on demand</li></ul> <p>The latter are only listed for convenience. The startup services can be started and stopped. You can also define whether services should be loaded at startup.</p> <p><b>Use this with care: some services are vital for Plasma; do not deactivate services if you  do not know what you are doing.</b></p>
fi: <p>Tämä moduuli tarjoaa yleiskuvan kaikista KDE-palvelun liitännäisistä eli KDE-palveluista. Palveluja on yleisesti kahdenlaisia:</p><ul><li>käynnistymisen yhteydessä käynnistettäviä</li><li>tarpeen mukaan käynnistettäviä</li></ul> <p>Jälkimmäiset luetellaan vain mukavuussyistä. Edellisiä voi käynnistää tai pysäyttää. Voi myös määrittää, ladataanko palvelut käyttöympäristön käynnistyessä.</p> <p><b>Käytä tätä varoen: jotkin palvelut ovat oleellisia Plasmalle. Älä poista käytöstä palveluja, ellet tiedä, mitä teet.</b></p>

en: The background services manager (kded5) is currently not running. Make sure it is installed correctly.
fi: Taustapalveluiden hallinta (kded5) ei ole käynnissä. Varmista, että se on asennettu oikein.

en: Some services disable themselves again when manually started if they are not useful in the current environment.
fi: Jotkin palvelut poistavat itsensä käytöstä käynnistämisen jälkeen, ellei niistä ole hyötyä nyky-ympäristössä.

en: Some services were automatically started/stopped when the background services manager (kded5) was restarted to apply your changes.
fi: Jotkin palvelut käynnistettiin tai pysäytettiin automaattisesti taustapalveluiden hallinnan (kded5) käynnistyttyä uudelleen muutostesi jälkeen.

en: All Services
fi: Kaikki palvelut

[ctx: List running services]
en: Running
fi: Käynnissä

[ctx: List not running services]
en: Not Running
fi: Ei käynnissä

en: Startup Services
fi: Käynnistettävät palvelut

en: Load-on-Demand Services
fi: Pyynnöstä ladattavat palvelut

en: Toggle automatically loading this service on startup
fi: Muuta tämän palvelun automaattisen latauksen tilaa

en: Not running
fi: Ei käynnissä

en: Running
fi: Käynnissä

en: Stop Service
fi: Pysäytä palvelu

en: Start Service
fi: Käynnistä palvelu
