plasma-desktop - en to fi translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
fi: Väriteeman nimi

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
fi: Avaa tiedostot kertanapsautuksella

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
fi: Yleisulkoasun ja -tuntuman paketti

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
fi: Yleisulkoasun ja -tuntuman paketti, vaihtoehtoinen

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
fi: Animointinopeus

en: Theme:
fi: Teema:

en: Animation speed:
fi: Animointinopeus:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
fi: Hidas

[ctx: Animation speed]
en: Instant
fi: Välitön

en: Change Wallpaper…
fi: Vaihda taustakuva…

en: More Appearance Settings…
fi: Lisää ulkoasuasetuksia…

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
fi: Tiedostojen ja kansioiden napsauttaminen:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
fi: avaa ne

en: Select by clicking on item's selection marker
fi: Valitse napsauttamalla tietueen valintamerkkiä

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
fi: valitsee ne

en: Open by double-clicking instead
fi: Avaaminen tapahtuu kaksoisnapsautuksella

en: More Behavior Settings…
fi: Lisää toiminta-asetuksia…

en: Most Used Pages:
fi: Käytetyimmät sivut:
