kcmsmserver - en to fi translation catalogue (26 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
fi: <h1>Istunnonhallinta</h1> Tässä voit valita, varmistetaanko uloskirjautuminen ja palautetaanko istunnon asetukset, kun kirjaudutaan uudelleen sisään, sekä sammutetaanko tietokone automaattisesti uloskirjautumisen yhteydessä.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
fi: Järjestelmä on käynnistettävä uudelleen, jotta käyttäjän tallentamat istunnot tulisivat käyttöön.

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
fi: Pyyntö käynnistää laiteohjelmiston asetusohjelmaan epäonnistui: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
fi: Tietokoneen seuraavan kerran käynnistyessä siirrytään UEFI-asetusnäyttöön.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
fi: Kun tietokone seuraavan kerran käynnistyy, mennään laiteohjelmiston asetusnäyttöön.

en: Restart Now
fi: Käynnistä uudelleen nyt

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
fi: Uloskirjautumisnäkymä

en: Show:
fi: Näytä:

[ctx: @info]
en: When this setting is turned on, the logout confirmation screen will be shown when you log out, shut down, restart, press the power button, or click on buttons or menu items labeled <interface>Leave…</interface>.
fi: Kun asetus on valittu, uloskirjautumisvahvistus näytetään ulos kirjauduttaessa, sammutettaessa, käynnistettäessä uudelleen, tai painettaessa virtakytkintä tai painikkeita, joiden selite on <interface>Lopeta…</interface>.

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
fi: Istunnon palautus

en: On login, launch apps that were open:
fi: Käynnistä kirjauduttaessa sovellukset, jotka olivat auki:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
fi: viimeksi ulos kirjauduttaessa

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
fi: käyttäjän tallentaessa istunnon

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
fi: <interface>Sovelluskäynnistimen</interface> valikkoon ilmestyy <interface>Tallenna istunto</interface> -painike. Sitä painettaessa Plasma muistaa avoimena olleet sovellukset ja palauttaa ne seuraavalla kirjautumiskerralla. Muistettujen sovellusten joukon voi korvata painamalla painiketta uudelleen.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
fi: aloita tyhjä istunto

en: Ignored applications:
fi: Sivuutetut sovellukset:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
fi: Kirjoita sovellusten ohjelmatiedostojen nimet tähän (pilkuin tai kaksoispistein erotettuna, esim. ”xterm:konsole” tai ”xterm,konsole”) estääksesi niitä käynnistymistä automaattisesti istunnosta palautettujen kanssa.

[ctx: @title:group]
en: Firmware
fi: Laiteohjelmisto

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
fi: Seuraavassa uudelleenkäynnistyksessä:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
fi: Siirry UEFI-asetusnäyttöön

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
fi: Siirry laiteohjelmiston asetusnäyttöön

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
fi: Vahvista uloskirjautuminen

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
fi: Lopetuksen oletusvalinta

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
fi: Kirjauduttaessa

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
fi: Istunnoista pois suljetut sovellukset
