kcmkeyboard - en to fi translation catalogue (67 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
fi: Näppäinasettelun vaihto

en: Switch to Next Keyboard Layout
fi: Vaihda seuraavaan näppäinasetteluun

en: Switch keyboard layout to %1
fi: Vaihda näppäinasetteluksi ”%1”

[ctx: layout - variant]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
fi: Lisää asettelu

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, layoutSearchField)
en: Search…
fi: Etsi…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
fi: Pikanäppäin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
fi: Nimiö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
fi: Esikatselu

en: KDE Keyboard Control Module
fi: KDE:n näppäimistöasetukset

en: (c) 2010 Andriy Rysin
fi: © 2010 Andriy Rysin

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
fi: <h1>Näppäimistö</h1> Tästä voit vaihtaa näppäimistöasettelun sekä muita asetuksia.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
fi: Laitteisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
fi: Näppäimistön &malli:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
fi: Näppäimistön mallin voi asettaa tässä. Asetus ei riipu näppäinasettelusta ja viittaa väljästi laitteistomalliin. Nykyaikaisissa tietokoneiden mukana tulevissa näppäimistöissä on yleensä kaksi tai kolme ylimääräistä näppäintä, ja niitä kutsutaan ”104/105-näppäimisiksi” malleiksi. Ellet tiedä näppäimistösi mallia, haluat luultavasti tämän.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
fi: Asettelut

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
fi: Jos käyttöalaksi valitsee ”Sovellus” tai ”Ikkuna”, näppäinasettelun vaihto vaikuttaa vain nykyiseen sovellukseen tai ikkunaan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
fi: Vaihdon käyttöala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
fi: &Järjestelmä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
fi: &Työpöytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
fi: &Sovellus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
fi: &Ikkuna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
fi: Asettelun vaihdon pikanäppäimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
fi: Ensisijainen pikanäppäin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
fi: X.orgin käsittelemät asettelunvaihdon pikanäppäimet. Pikanäppäimiksi sallitaan vain muunnosnäppäimet.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
fi: Ei mikään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
fi: Kolmannen tason pikanäppäin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
fi: Tällä X.orgin pikanäppäimellä siirrytään aktiivisen näppäimistöasettelun kolmannelle tasolle. Vain muunnosnäppäimiä voi käyttää pikanäppäiminä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
fi: Asettelunvaihtonäppäin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, kdeKeySequence)
en: This is a shortcut for switching layouts. It does not support modifier-only shortcuts and also may not work in some situations (e.g. if popup is active or from screensaver).
fi: Tällä pikanäppäimellä vaihdetaan näppäimistöasettelua. Pelkän muunnosnäppäimen käyttöä pikanäppäimenä ei tueta eikä näppäinyhdistelmä välttämättä toimi kaikissa tilanteissa (esim. ponnahdusikkunan ollessa aktiivinen tai näytönsäästäjässä).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
fi: Valitse asettelut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
fi: Ylimääräiset asettelut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
fi: Pääasettelujen määrä:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
fi: &Muokkaa näppäimistövalintoja

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
fi: Ei asetettu

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
fi[0]: %1 pikanäppäin
fi[1]: %1 pikanäppäintä

[ctx: layout map name]
en: Map
fi: Nimiö

en: Layout
fi: Asettelu

en: Variant
fi: Muunnelma

en: Label
fi: Tunnus

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

[ctx: variant]
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When a key is held:
fi: Kun näppäintä pidetään pohjassa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, accentMenuRadioButton)
en: &Show accented and similar characters
fi: Näytä &lisämerkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatRadioButton)
en: &Repeat the key
fi: T&oista näppäintä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingRadioButton)
en: &Do nothing
fi: &Älä tee mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
fi: Kokeilualue:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
fi: Mahdollistaa näppäintoiston ja näppäilyäänen voimakkuuden kokeilun (mutta älä unohda ottaa muutoksia käyttöön!).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
fi: Jos tuettu, valinta antaa määrittää, onko numerolukko asetettu Plasman käynnistyttyä.<p>Numerolukon tilaksi voi valita sekä ”käytössä” että ”ei käytössä” tai määrätä, ettei Plasma muuta numerolukon tilaa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
fi: Numerolukko Plasman käynnistyessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
fi: Ota &käyttöön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
fi: P&oista käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
fi: &Älä muuta tilaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
fi: &Nopeus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
fi: Jos tuettu, valinta antaa sinun viiveen, jonka kuluttua alhaalla pidetyn näppäimen toisto käynnistyy. ”Nopeus” määrää toiston nopeuden.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
fi: Jos tuettu, valinta antaa määrittää nopeuden, jolla näppäintä toistetaan.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
fi:  toistoa/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
fi: &Viive

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
fi: Näppäimistön esikatselu

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
fi: Näppäimistöasettelun yleiskuva

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
fi: Näppäimistögeometrian lataaminen epäonnistui. Tämä osoittaa yleensä, ettei valittu malli tue valittua asettelua tai sen muunnelmaa. Odotettavissa voi olla ongelmia, jos käytät tätä mallin, asettelun ja muunnelman yhdistelmää.
