kcminput - en to fi translation catalogue (75 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
fi: Syötelaitteiden kysely epäonnistui. Avaa tämä asetusmoduuli uudelleen.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
fi: Kriittinen virhe luettaessa laitteen %1 perustietoja.

en: Pointer device KCM
fi: Osoitinlaitteiden hallintamoduuli

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
fi: Järjestelmäasetusmoduuli hiirten hallintaan.

en: Copyright 2018 Roman Gilg
fi: Tekijänoikeudet 2018 Roman Gilg

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
fi: Virhe ladattaessa arvoja. Katso lisätietoa lokista. Käynnistä tämä asetusmoduuli uudelleen.

en: No pointer device found. Connect now.
fi: Osoitinlaitteita ei löytynyt. Kytke sellainen nyt.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
fi: Kaikkia muutoksia ei voitu tallentaa. Katso lisätietoa lokista. Käynnistä tämä asetusmoduuli uudelleen.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
fi: Virhe ladattaessa oletusarvoja. Joitakin asetuksia ei saatu asetetuksi oletusarvoihinsa.

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
fi: Virhe lisättäessä vasta kytkettyä laitetta. Kytke se uudelleen ja käynnistä tämän asetusmoduuli sitten toistamiseen.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
fi: Osoitinlaitetta ei ole kytketty. Suljettiin sen asetusikkuna.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
fi: Osoitinlaitetta ei ole kytketty. Muita laitteita ei löytynyt.

en: Device:
fi: Laite:

en: General:
fi: Yleistä

en: Device enabled
fi: Laite käytössä

en: Accept input through this device.
fi: Hyväksy tältä laitteesta tuleva syöte.

en: Left handed mode
fi: Vasenkätinen tila

en: Swap left and right buttons.
fi: Vaihda vasen ja oikea painike keskenään.

en: Press left and right buttons for middle-click
fi: Vasen ja oikea painike toimivat yhdessä keskipainikkeena

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
fi: Vasemman ja oikean painikkeen yhteisnapsautus lähettää keskipainikkeen napsautuksen.

en: Pointer speed:
fi: Osoittimen nopeus:

en: Acceleration profile:
fi: Kiihdytysprofiili:

en: Flat
fi: Lattea

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
fi: Osoitin liikkuu saman verran kuin hiiri.

en: Adaptive
fi: Mukautuva

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
fi: Osoittimen kulkema matka riippuu hiiren liikenopeudesta.

en: Scrolling:
fi: Vieritys:

en: Invert scroll direction
fi: Käännä vierityssuunta

en: Touchscreen like scrolling.
fi: Kosketusnäyttömäinen vieritys.

en: Scrolling speed:
fi: Vieritysnopeus:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
fi: Hitaampi

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
fi: Nopeampi

[ctx: @action:button]
en: Re-bind Additional Mouse Buttons…
fi: Kytke hiiren lisäpainikkeet…

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
fi: Lisäpainike %1:

[ctx: @action:button]
en: Press the mouse button for which you want to add a key binding
fi: Paina hiiripainiketta, jonka haluat kytkeä toimintoon

[ctx: @action:button, %1 is the translation of 'Extra Button %1' from above]
en: Enter the new key combination for %1
fi: Anna painikkeen ”%1” uusi näppäinyhdistelmä

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
fi: Paina hiiripainiketta

[ctx: @action:button, Bind a mousebutton to keyboard key(s)]
en: Add Binding…
fi: Lisää kytkös…

[ctx: @action:button]
en: Go back
fi: Palaa takaisin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
fi: <h1>Hiiri</h1> Tästä voit muuttaa osoituslaitteen toimintojen asetuksia. Osoituslaitteesi voi olla hiiri, trackball tai joku muu laite, joka toteuttaa saman toiminnon.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
fi: &Yleiset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
fi: Jos olet vasenkätinen, voit haluta vaihtaa hiiren vasemman ja oikean painikkeen toiminnot keskenään valitsemalla kohdan 'vasenkätinen'. Jos hiiressäsi on useampia kuin kaksi painiketta vain vasen ja oikea painike vaihtavat paikkaansa. Jos sinulla on hiiri, jossa on kolme näppäintä, keskimmäisen näppäimen toiminnot säilyvät ennallaan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
fi: Painikkeiden järjestys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
fi: O&ikeakätinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
fi: &Vasenkätinen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
fi: Vaihda vierityssuuntaa tai 4. ja 5. hiiren painikkeen toimintoa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
fi: &Käännä vierityssuunta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
fi: Osoittimen kiihdytys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
fi: Osoittimen raja-arvo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
fi: Kaksoisnapsautuksen aikaväli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
fi: Vedon aloitusaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
fi: Vedon vähimmäisetäisyys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
fi: Hiiren vieritysmatka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
fi: <p>Tämä asetus antaa mahdollisuuden muuttaa suhdetta osoitinlaitteen kulkeman fyysisen ja kohdistimen ruudulla kulkeman matkan välille. Laite voi olla hiiri, trackball tai joku muu osoitinlaite.</p><p> Suuri arvo kiihdytykselle johtaa suuriin hiiriosoittimen liikkeisiin kun teet pienen liikkeen osoituslaitteella. Erittäin suurten arvojen valinta voi johtaa hyvin nopeisiin hiiren liikkeisiin, mikä vaikeuttaa työpöydän käyttöä!</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
fi: <p>Kohdistimen raja-arvo on pienin etäisyys, joka hiiren osoittimen tulee liikkua, jotta kiihdytyksellä on vaikutusta. Jos liike on pienempi kuin raja-arvo hiiren liike vastaa sitä, että kiihdytys olisi 1.</p><p>Eli jos teet pieniä liikkeitä osoituslaitteella, kohdistinta ei kiihdytetä. Näin kohdistin on helpommin hallittavissa. Osoitinlaitteen suurilla liikkeillä voit siirtää hiirtä nopeasti paikasta toiseen.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
fi: Kaksoisnapsautuksen aikaväli on suurin aika (millisekunneissa) kahden painalluksen välillä, jonka aikana napsautukset tulkitaan kaksoisnapsautukseksi. Jos toinen painallus tapahtuu myöhemmin kuin tämä aikaväli, napsautukset tunnistetaan kahdeksi erilliseksi napsautukseksi.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
fi:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
fi: Jos napsautat hiirellä (esim. monirivimuokkaimessa) ja alat siirtämään hiirtä vedon aloitusajan sisällä, veto-toiminto aloitetaan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
fi: Jos napsautat hiiren painiketta ja siirrät hiirtä vähintään vedon etäisyyden, vetotoiminto aloitetaan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
fi: Jos käytät hiiren rullaa, tämä arvo asettaa, montako riviä kukin rullan liikahdus vierittää. Jos luku on suurempi kuin näkyvien rivien määrä, asetus ohitetaan ja hiiren rulla toimii PageUp/PageDown-näppäinten tapaan.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
fi: Näppäimistönavigointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
fi: &Liikuta hiirtä näppäimistöllä (numeronäppäimistö)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
fi: &Kiihdytyksen viive:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
fi: &Toistoväli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
fi: Kiihdytys&aika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
fi: &Enimmäisnopeus:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
fi:  pikseliä/sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
fi: Kiihdytys&profiili:

en: Mouse
fi: Hiiri

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
fi: © 1997–2018 Hiirikehittäjät

en:  pixel |  pixels
fi[0]:  piste
fi[1]:  pistettä

en:  line |  lines
fi[0]:  viiva
fi[1]:  viivaa
