plasma-desktop - en to fi translation catalogue (81 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
fi: Hiiren vasen painike

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
fi: Hiiren oikea painike

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
fi: Hiiren keskipainike

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
fi: Sovelluskohtainen

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
fi: Kynäpainike %1

en: Default
fi: Oletus

en: Portrait
fi: Pysty

en: Landscape
fi: Vaaka

en: Inverted Portrait
fi: Käänteinen pysty

en: Inverted Landscape
fi: Käänteinen vaaka

en: Follow the Current Screen
fi: Seuraa nykyistä näyttöä

en: All Screens
fi: Kaikki näytöt

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
fi: %1 – (%2,%3 %4×%5)

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
fi: Venytä ja sovita

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
fi: Säilytä kuvasuhde ja sovita

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
fi: Yhdistä näytön alueeseen

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
fi: Kynäpainike %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
fi: kynäpainike %1

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
fi: Valitse painikkeen toiminto

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
fi: Valitse, minkä toiminnon %1 toteuttaa:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
fi: Välitä sovellukselle

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
fi: Lähetä näppäimistön näppäin

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
fi: Lähetä hiiripainikkeen napsautus

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
fi: Lähetä kynäpainike

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
fi: Piirtoalustan tämä painike välitetään kohdistettuun sovellukseen, joka voi päättää, miten se käsitellään.

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
fi: Vasen napsautus

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
fi: Keskinapsautus

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
fi: Oikea napsautus

[ctx: @option:check The shift modifier on the keyboard]
en: Shift
fi: Vaihto

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
fi: Painike 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
fi: Painike 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
fi: Painike 3

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
fi: Tämä painike on poistettu käytöstä eikä tee mitään.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
fi: Kynän kalibrointi

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
fi: Kalibrointi on valmis ja tallennettu.<nl/><nl/>Kalibrointia voi nyt tarkentaa tai sulkea ikkunan.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.<nl/><nl/>Aim for the point where the stylus tip lands, and ignore the cursor position on the screen.
fi: Napauta kunkin kohteen keskelle.<nl/><nl/>Tähtää pisteeseen, johon kynän kärki osuu, ja sivuuta osoittimen sijainti näytöllä.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
fi: Tarkenna olemassa olevaa kalibrointia

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
fi: Kalibroi alusta alkaen

[ctx: @action:button]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi: Peru

en: Map to screen:
fi: Yhdistä näyttöön:

en: Orientation:
fi: Suunta:

en: Not Applicable
fi: Ei käytettävissä

en: Mapped Area:
fi: Yhdistetty alue:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
fi: Lukitse kuvasuhde

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
fi: %1,%2 – %3×%4

en: Resize the screen area
fi: Muuta näyttöalueen kokoa

[ctx: tablet area position - size]
en: %1%,%2% - %3%×%4%
fi: %1 %,%2 % - %3 % × %4 %

en: Resize the tablet area
fi: Muuta piirtopöydän kokoa

en: No drawing tablets found
fi: Piirtopöytiä ei löytynyt

en: Connect a drawing tablet
fi: Yhdistä piirtopöytään

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
fi: Kokeile piirtoalustaa…

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
fi: Laite:

[ctx: @title:tab]
en: Display
fi: Näyttö

[ctx: @title:tab]
en: Pen
fi: Kynä

[ctx: @title:tab]
en: Pad
fi: Kosketusalusta

en: Pad button %1:
fi: Alustan painike %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
fi: alustan painike %1

en: Left-handed mode:
fi: Vasenkätinen tila:

[ctx: Enable left-handed mode]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
fi: Ohjeistaa laitteen sopeutumaan vasenkätiseen käyttöön. Vaikutus vaihtelee laitteittain, mutta usein painikkeiden järjestys kääntyy niin, että piirtoalustaa voi käyttää ylösalaisin.

en: Pen Pressure:
fi: Kynän paine:

[ctx: % of minimum pen pressure]
en: %1%
fi: %1 %

[ctx: % of maximum pen pressure]
en: %1%
fi: %1 %

[ctx: 100% or maximum pen pressure]
en: 100%
fi: 100 %

[ctx: 0% or zero pen pressure]
en: 0%
fi: 0 %

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
fi: Käyrä määrittää kynän paineen ja sovellusten vastaanottamien painearvojen välisen suhteen.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
fi: Painealue:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
fi: Yli tai alle kynnysarvon oleva paine rajataan, ja tästä tulee uusi voimassa oleva ala.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
fi: Kalibrointi meneillään

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
fi: Kalibroi

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
fi: Kalibrointia ei tueta

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
fi: Piirtoalustan kokeilu

en: Stylus press X=%1 Y=%2
fi: Kynän painallus X=%1 Y=%2

en: Stylus release X=%1 Y=%2
fi: Kynän vapautus X=%1 Y=%2

en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
fi: Kynän liike X=%1 Y=%2 P=%3 % TX=%4 TY=%5

en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
fi: ## Selite:
    # X, Y - tapahtumakoordinaatti
    # P – paine
    # TX, TY – kallistus

[ctx: Clear the event log]
en: Clear
fi: Tyhjennä
