plasma-desktop - en to fi translation catalogue (39 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
fi: Arvo

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
fi: PAINETTU

[ctx: @label Button state]
en: State
fi: Tila

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Game Controller
fi: Peliohjain

en: Wheel
fi: Rulla

en: Arcade Stick
fi: Arkadipeliohjaintikku

en: Flight Stick
fi: Lentopeliohjain

en: Dance Pad
fi: Tanssialusta

en: Guitar
fi: Kitara

en: Drum Kit
fi: Rummut

en: Arcade Pad
fi: Arkadipeliohjain

en: Virtual
fi: Virtuaalinen

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
fi: A-painike

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
fi: B-painike

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
fi: X-painike

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
fi: Y-painike

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
fi: Takaisin-painike

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
fi: Opastuspainike

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
fi: Käynnistyspainike

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
fi: Vasemmanpuoleinen analoginen tikku

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
fi: Oikeanpuoleinen analoginen tikku

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
fi: Sekalainen painike

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
fi: Paddlen painike 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
fi: Paddlen painike 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
fi: Paddlen painike 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
fi: Paddlen painike 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
fi: Kosketuslevypainike

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Invalid button value
fi: Virheellinen painikearvo

en: Not a controller
fi: Ei peliohjain

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
fi: Laite:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
fi: Laitteen tyyppi:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
fi: Ohjaimen tyyppi:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
fi: Yhteyden tyyppi:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
fi: Vasen sijainti:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
fi: Oikea sijainti:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
fi: Painikkeet:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
fi: Akselit:
