kcmkeyboard - en to fi translation catalogue (78 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
fi: Näppäinasettelun vaihto

en: Switch to Next Keyboard Layout
fi: Vaihda seuraavaan näppäinasetteluun

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
fi: Vaihda viimeksi käytettyyn näppäimistöasetteluun

en: Switch keyboard layout to %1
fi: Vaihda näppäinasetteluksi ”%1”

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
fi: Näppäimistön esikatselu

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
fi: Näppäimistöasettelun yleiskuva

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
fi: Näppäimistögeometrian lataaminen epäonnistui. Tämä tarkoittaa yleensä, ettei valittu malli tue valittua asettelua tai sen muunnelmaa. Odotettavissa voi olla ongelmia, jos käytät tätä mallin, asettelun ja muunnelman yhdistelmää.
    Järjestelmän xkb-kansion ulkopuolella määritettyjen asettelujen esikatselula ei tueta, mikä myös voi aiheuttaa tämän viestin. Asettelut voivat käytössä silti toimia oikein

[ctx: @title]
en: Configure Key Bindings…
fi: Näppäinkytkösasetukset…

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
fi: Muokkaa näppäimistövalintoja

[ctx: @action:button]
en: Reset
fi: Palauta

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
fi: Palauta ryhmään tehdyt muutokset

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
fi: Palauta ryhmään tehdyt muutokset

[ctx: @title:window]
en: Set Layout
fi: Aseta asettelu

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
fi: Lisää asettelu

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
fi: Asettelun lyhenne

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
fi: Valitun asettelun ilmoitusalueella näkyvä lyhenne. Asetusta voi muuttaa.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
fi: Pikanäppäin:

[ctx: @action:button]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
fi: Vaihtoasetukset…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
fi: Vaihtoasetukset

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
fi: Näppäinsidokset

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
fi: Näppäinsidokset

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
fi: Lisää…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
fi: Lisää asettelu

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
fi: Käytä

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
fi: Asetteluasetukset

[ctx: @label:listbox Keyboard model]
en: Model:
fi: Malli:

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
fi: Numerolukko käynnistettäessä:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
fi: Ota käyttöön

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
fi: Poista käytöstä

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
fi: Älä muuta tilaa

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
fi: Näppäintoisto:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
fi: Näppäintoisto

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
fi: Viive:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
fi: Näppäintoiston viive %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
fi: Nopeus:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
fi: Näppäintoiston nopeus %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
fi: %1 toistoa/s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
fi: toistoa/s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
fi: Kokeilualue:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
fi: Kokeile asetuksia kirjoittamalla tähän

[ctx: @title:view]
en: Layouts
fi: Asettelut

[ctx: @action:button]
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
fi: Siirrä asettelua %1 ylemmäs

[ctx: @action:button]
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
fi: Siirrä asettelua %1 alemmas

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: @action:button]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
fi: Poista asettelu %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
fi: Vara-asettelut:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
fi: Vara-asettelujen määrä

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
fi: pääasettelut

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
fi: Pääasetteluja on enintään neljä, kaikki muut ovat varalla. Vara-asettelut eivät sisälly asettelukiertoon, mutta niihin voi vaihtaa ilmoitusaluesovelmalla tai mukautetulla pikanäppäimellä.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
fi: Vaihda asettelun pikanäppäin:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
fi: tai

[ctx: @label:listbox]
en: Keyboard Model
fi: Näppäimistön malli

[ctx: @option:check]
en: Custom Layout
fi: Mukautettu asettelu

[ctx: @action:button]
en: Change Layout...
fi: Vaihda asettelu…

[ctx: @title:group]
en: Key Repeat
fi: Näppäintoisto

[ctx: @option:check]
en: Customize Repeat
fi: Mukauta toistoa

[ctx: @title]
en: Configure Switching
fi: Vaihtoasetukset

[ctx: @title:group]
en: Behavior
fi: Toiminta

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
fi: Asettelun vaihdon ala:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
fi: Kaikki ikkunat

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
fi: Kaikki nykyisen työpöydän ikkunat

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
fi: Kaikki nykyisen sovelluksen ikkunat

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
fi: Vain nykyinen ikkuna

[ctx: @label:checkbox]
en: Show OSD popup on layout change
fi: Näytä asetteluvaihto ruutunäytöllä

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
fi: Vaihda asettelu:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
fi: Vaihda viimeisimpään asetteluun:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
fi: Vanhat pikanäppäimet

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
fi: Vanhat X11-pikanäppäimet sallivat tarkemman säädön vain muuntonäppäimistä koostuviin pikanäppäimiin ja voivat joskus tukea X11:tä paremmin. Niitä voi käyttää myös Waylandissä.<nl/>Näiden pikanäppäinten asettaminen siirtää sinut näppäinsidossivulle.

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
fi: Vaihtoehtoiset symbolit:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
fi: Muunnosnäppäimin voi kirjoittaa lisämerkkejä, symboleja ja tarkkeita.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
fi[0]: %1 pikanäppäin
fi[1]: %1 pikanäppäintä

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
fi: Ei asetettu
