plasma-desktop - en to fi translation catalogue (54 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
fi: Käynnistä

[ctx: @item:intable]
en: Window Management
fi: Ikkunanhallinta

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Workspace
fi: Plasma-työtila

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
fi: Virhe tallennettaessa pikanäppäintä %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
fi: Virhe lisättäessä sovellusta %1: vaikuttaa ettei sillä ole toimintoja.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
fi: Virhe viestittäessä yleisen pikanäppäinpalvelun kanssa

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
fi: Viestintä yleisen pikanäppäinpalvelun kanssa epäonnistui

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
fi: <shortcut>%1</shortcut> on jo kytketty luokan %2 yleiseen toimintoon <interface>%3</interface>.
    Haluatko vaihtaa kytkökseksi %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
fi: <shortcut>%1</shortcut> on jo kytketty sovelluksen <application>%3</application>  toimintoon <interface>%2</interface>.<nl/><nl/>Vaihdetaanko toiminnoksi <interface>%4</interface> sovelluksessa <application>%5</application>?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
fi: Ratkaise pikanäppäinristiriita

[ctx: @action:button]
en: Reassign
fi: Kytke uudelleen

en: File
fi: Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Navigation
fi: Siirtyminen

en: View
fi: Näkymä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Help
fi: Ohje

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
fi: Tuo…

[ctx: @action:button accessible]
en: Import shortcut scheme
fi: Tuo pikanäppäinteema

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
fi: Peru vienti

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
fi: Vie…

[ctx: @action:button accessible]
en: Export shortcut scheme
fi: Vie pikanäppäinteema

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
fi: Lisää uusi

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
fi: Sovellus…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
fi: Lisää uusi sovellus

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
fi: Komento tai skripti…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
fi: Lisää uusi komento tai skripti

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
fi: Vie

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
fi: Vie %1

[ctx: @action:button %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
fi: Muokkaa komentoa: %1

[ctx: @action:button %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
fi: Poista kaikki pikanäppäimet: %1

[ctx: @action:button]
en: Undo deletion
fi: Kumoa poistaminen

[ctx: @info]
en: These shortcuts will be deleted when changes are applied.
fi: Nämä pikanäppäimet poistetaan, kun muutokset otetaan käyttöön.

[ctx: @action:button]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: @action:button]
en: Undo deleting shortcuts
fi: Kumoa pikanäppäinten poistaminen

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
fi: Pikanäppäinteema (*.kksrc)

[ctx: @action:button accessible]
en: Save command
fi: Tallenna komento

[ctx: @action:button accessible]
en: Add command
fi: Lisää komento

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
fi: Komento:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
fi: Komento

[ctx: @action:button]
en: Choose…
fi: Valitse…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
fi: Valitse skriptitiedosto

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
fi: Kirjoita tähän nimi

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
fi: Valitse skriptitiedosto

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
fi: Skriptitiedostot (.sh, .bash, .zsh jne.) (*.*sh)

[ctx: @action:button accessible]
en: Select shortcut scheme file
fi: Valitse pikanäppäinteematiedosto

[ctx: @action:button accessible]
en: Add shortcut scheme
fi: Lisää pikanäppäinteema

[ctx: @action:button Collapse shortcuts view]
en: Collapse
fi: Supista

[ctx: @action:button]
en: Expand to configure shortcuts
fi: Laajenna pikanäppäinasetuksiin

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
fi: Poista pikanäppäin

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
fi: Lisää…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
fi: Lisää mukautettu pikanäppäin

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
fi: Peru pikanäppäimen kaappaus
