kcmsmserver - en to fr translation catalogue (26 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
fr: <h1>Gestionnaire de sessions</h1> Vous pouvez configurer ici le gestionnaire de sessions. Celui-ci regroupe des options telles que la confirmation ou non de l'arrêt de la session (déconnexion), l'enregistrement (ou non) de la session lors de la déconnexion et l'arrêt éventuel de l'ordinateur lors de la déconnexion par défaut.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
fr: Le système doit être re-démarré afin que les modifications puissent être prises en compte.

en: Restart
fr: Re-démarrer

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
fr: Impossible de demander un redémarrage pour configurer le firmware : %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
fr: Au prochain redémarrage, l'ordinateur rentrera dans l'écran de configuration UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
fr: Au prochain redémarrage, l'ordinateur rentrera dans l'écran de configuration du firmware.

en: Restart Now
fr: Démarrer maintenant

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
fr: Écran de déconnexion

en: Show:
fr: Afficher :

[ctx: @info]
en: When this setting is turned on, the logout confirmation screen will be shown when you log out, shut down, restart, press the power button, or click on buttons or menu items labeled <interface>Leave…</interface>.
fr: Lorsque cette option est activée, l'écran de confirmation de déconnexion sera affiché lors d'une déconnexion, de l'extinction, d'un re-démarrage, de l'appui sur le bouton de mise sous tension ou d'un clic sur les boutons ou les éléments de menu intitulés <interface>Quitter…</interface>.

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
fr: Restauration de la session

en: On login, launch apps that were open:
fr: A la connexion, lancer les applications ayant été ouvertes :

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
fr: A la dernière déconnexion

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
fr: Lorsque la session a été enregistrée manuellement

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
fr: Un bouton <interface>Enregistrer une session</interface> apparaîtra dans le menu <interface>Lanceur d'applications</interface>. Lorsque vous cliquez dessus, Plasma se souviendra des applications ouvertes et les restaurera à la prochaine connexion. Veuillez cliquer à nouveau dessus pour remplacer l'ensemble des applications mémorisées.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
fr: Démarrer avec une session vide

en: Ignored applications:
fr: Applications ignorées :

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
fr: Veuillez saisir ici les noms des exécutables correspondants aux applications (séparés par des virgules ou des deux points, par exemple, « xterm:konsole » ou « xterm, konsole ») pour les empêcher de démarrer automatiquement avec d'autres applications restaurées en session.

[ctx: @title:group]
en: Firmware
fr: Micro-programme

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
fr: Après le prochain re-démarrage :

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
fr: Activer l'écran de configuration « UEFI »

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
fr: Lancer l'écran de configuration du micro-programme

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
fr: Confirmer la déconnexion

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
fr: Option d'extinction par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
fr: À la connexion

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
fr: Applications à exclure de la session
