plasma-desktop - en to fr translation catalogue (71 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
fr: Lancer

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
fr: Erreur durant l'enregistrement du raccourci %1 : %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
fr: Erreur durant l'ajout de %1. Il semble n'y avoir aucune action.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
fr: Erreur durant la communication avec le service des raccourcis globaux

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
fr: Impossible de communiquer avec le démon des raccourcis généraux

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
fr: Le raccourci <shortcut>%1</shortcut> est déjà associé à l'action commune %2 <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Voulez-vous vraiment le ré-associer à %4 ?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
fr: Le raccourci <shortcut>%1</shortcut> est déjà affecté à l'action <interface>%2</interface> de <application>%3</application>. <nl/><nl/>Voulez-vous vraiment le réaffecter à l'action <interface>%4</interface> de <application>%5</application> ?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
fr: Résoudre le conflit de raccourci

[ctx: @action:button]
en: Reassign
fr: Ré-associer

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: View
fr: Affichage

en: Settings
fr: Configuration

en: Help
fr: Aide

en: Commands
fr: Commandes

en: System Services
fr: Services du système

en: Common Actions
fr: Actions communes

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
fr: Importer

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
fr: Annuler l'exportation

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
fr: Exporter...

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
fr: Impossible d'exporter le schéma tant qu'il y a des modifications non enregistrées

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
fr: Sélectionner les composants ci-dessous, devant être inclus dans le schéma d'exportation

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
fr: Application...

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
fr: Ajouter une nouvelle application

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
fr: Commande ou script...

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
fr: Ajouter une nouvelle commande ou un nouveau script

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
fr: Exporter %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
fr: Modifier la commande pour %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
fr: Modifier la commande pour %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
fr: Supprimer tous les raccourcis pour %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
fr: Supprimer tous les raccourcis pour %1

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
fr: Annuler la suppression

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
fr: Annuler la suppression

en: No items matched the search terms
fr: Aucun élément ne correspond aux critères de recherche

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
fr: Sélectionner un élément dans la liste pour afficher ses raccourcis ici

en: Export Shortcut Scheme
fr: Exporter un schéma de raccourcis

en: Import Shortcut Scheme
fr: Importer un schéma de raccourcis

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
fr: Schéma de raccourcis (*.kksrc)

en: Edit Command
fr: Modifier une commande

en: Add Command
fr: Ajouter une commande

en: Save
fr: Enregistrer

en: Add
fr: Ajouter

en: Enter a command or choose a script file:
fr: Saisir une commande ou sélectionner un fichier de script :

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
fr: Commande :

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
fr: Commande

[ctx: @action:button]
en: Choose…
fr: Sélectionner...

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
fr: Sélectionner un fichier de scripts

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
fr: Saisir un nom ici

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
fr: Sélectionner un fichier de script

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
fr: Fichiers de scripts (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
fr: Sélectionner un schéma à importer :

en: Custom Scheme
fr: Schéma personnalisé

en: Select File…
fr: Sélectionner un fichier...

en: Import
fr: Importer

en: Editing shortcut: %1
fr: Modification du raccourci : %1

[ctx: %1 is the name action that is triggered by the key sequences following after :]
en: %1:
fr: %1 :

en: No active shortcuts
fr: Aucun raccourci actif

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
fr[0]: Raccourci par défaut
fr[1]: Raccourcis par défaut

en: No default shortcuts
fr: Aucun raccourci par défaut

en: Default shortcut %1 is enabled.
fr: Le raccourci par défaut %1 est activé.

en: Default shortcut %1 is disabled.
fr: Le raccourci par défaut %1 est désactivé.

en: Custom shortcuts
fr: Raccourcis personnalisés

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
fr: Supprimer un raccourci

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
fr: Supprimer ce raccourci

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
fr: Ajouter...

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
fr: Ajouter un raccourci personnalisé

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
fr: Annuler la construction d'un raccourci

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
fr: Annuler la construction d'un nouveau raccourci
