plasma-desktop - en to fr translation catalogue (54 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
fr: Valeur

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
fr: APPUYÉ

[ctx: @label Button state]
en: State
fr: État

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Game Controller
fr: Manette de jeu

en: Wheel
fr: Molette

en: Arcade Stick
fr: Joystick d'arcade

en: Flight Stick
fr: Joystick de pilotage

en: Dance Pad
fr: Tapis de danse

en: Guitar
fr: Guitare

en: Drum Kit
fr: Batterie

en: Arcade Pad
fr: Pavé d'arcade

en: Throttle
fr: Manette

en: Virtual
fr: Virtuelle

en: Switch Left Joy-Con
fr: Basculer le bouton gauche du joystick

en: Switch Right Joy-Con
fr: Basculer le bouton droit du joystick

en: Switch Paired Joy-Con
fr: Basculer les boutons associés du joystick

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
fr: Bouton A

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
fr: Bouton B

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
fr: Bouton X

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
fr: Bouton Y

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
fr: Bouton de retour en arrière

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
fr: Bouton de guide

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
fr: Bouton de démarrage

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
fr: Joystick analogique gauche

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
fr: Joystick analogique droite

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
fr: Bouton gauche de gâchette

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
fr: Bouton droit de gâchette

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
fr: Bouton D vers le haut du pavé

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
fr: Bouton D vers le bas du pavé

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
fr: Bouton D vers la gauche du pavé

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
fr: Bouton D vers la droite du pavé

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
fr: Bouton divers

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
fr: Bouton 1 de la poignée

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
fr: Bouton 2 de la poignée

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
fr: Bouton 3 de la poignée

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
fr: Bouton 4 de la poignée

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
fr: Bouton de pavé tactile

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
fr: Inconnue

en: Invalid button value
fr: Valeur de bouton non valable

en: Not a controller
fr: N'est pas une manette de jeu

[ctx: @option:check Allow using game controllers as a pointer and keyboard]
en: Allow using as pointer and keyboard
fr: Permettre l'utilisation comme pointeur et clavier

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow game controllers to act like pointer and keyboard devices in Plasma and non-game applications.<nl/><nl/>Games can always use the controller.
fr: Permettre aux manettes de jeu de fonctionner comme des périphériques de pointeur et de clavier dans Plasma et dans les applications non liées aux jeux.<nl/><nl/>Les jeux peuvent toujours utiliser la manette.

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No game controllers found
fr: Aucune manette de jeu n'a été trouvée.

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage text]
en: Connect a wired or wireless controller
fr: Connecter une manette de jeu avec ou sans fil

[ctx: @info:usagetip]
en: The system may automatically go to sleep or lock the screen while the controller is in use. Consider manually blocking them while using the controller, or enable automatic blocking by allowing the use as pointer and keyboard.
fr: Le système peut se mettre automatiquement en veille ou verrouiller l'écran pendant que la manette est utilisée. Veuillez ne pas oublier de les verrouiller manuellement lorsque vous utilisez la manette ou activer le verrouillage automatique en autorisant l'utilisation comme pointeur et clavier.

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
fr: Périphérique :

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
fr: Type de périphérique :

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
fr: Type de manette :

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
fr: Type de connexion :

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
fr: Position à gauche :

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
fr: Position à droite :

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
fr: Boutons :

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
fr: Axes :
