plasma_applet_tasks - en to fr translation catalogue (138 entries)

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place… | %1 more Places…
fr[0]: Emplacement supplémentaire %1...
fr[1]: %1 emplacements supplémentaires...

en: Recent Downloads
fr: Téléchargements récents

en: Recent Connections
fr: Connexions récentes

en: Recent Places
fr: Emplacements récents

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
fr: Oublier les téléchargements récents

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
fr: Oublier les connexions récentes

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
fr: Oublier les emplacements récents

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
fr: Oublier les fichiers récents

[ctx: @action:button]
en: Unmute
fr: Remettre le son

[ctx: @action:button]
en: Mute
fr: Couper le son

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
fr: Remettre le son pour %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
fr: Couper le son pour %1

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Appearance
fr: Apparence

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Behavior
fr: Comportement

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
fr: Général :

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
fr: Afficher des aperçus des petites fenêtres lors d'un survol des tâches

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
fr: Masquer les autres fenêtres lors d'un survol des aperçus

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over tooltips
fr: Masquer les autres fenêtres lors d'un survol des infobulles

[ctx: @option:check section General]
en: Show an indicator when a task is playing audio
fr: Afficher un indicateur lorsqu'une tâche est en cours de lecture audio

[ctx: @option:check section General]
en: Mute task when clicking indicator
fr: Mettre la tâche en pause par un clic sur l'indicateur

[ctx: @option:check section General]
en: Show media and volume controls in tooltip
fr: Afficher les contrôles de média et de volume dans l'info-bulle

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
fr: Saisir un espace libre sur le panneau

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
fr: Largeur maximale des tâches :

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
fr: Étroit

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
fr: Large

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
fr: Utiliser une vue multi-colonne :

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
fr: Utiliser une vue en multi-ligne :

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
fr: Jamais

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
fr: Lorsque le panneau manque d'espace mais est suffisamment épais

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
fr: Toujours lorsque le panneau est assez épais

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
fr: Nombre maximal de colonnes :

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
fr: Nombre maximal de lignes :

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
fr: Espacement entre icônes :

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
fr: Petit

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
fr: Important

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
fr: Définir automatiquement à « Important » lorsqu'en mode « Tablette »

[ctx: @info]
en: If you're using this setting to work around an application that demands attention too often, first look for a setting in the app to disable that behavior. If you don't find one, consider reporting this as a bug to the app's developer.
fr: Si vous utilisez ce paramètre pour contourner une application demandant trop souvent de l'attention, veuillez d'abord rechercher un paramètre dans l'application pour désactiver ce comportement. Si vous n'en trouvez aucun, veuillez envisager de signaler cette situation comme un bogue à l'équipe de développement de l'application.

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
fr: Groupe :

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
fr: Ne pas regrouper

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
fr: Par nom de programme

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
fr: Un clic sur une tâche groupée :

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
fr: Basculer de tâche en tâche

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
fr: Affiche les aperçus des petites fenêtres

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
fr: Affiche les aperçus des fenêtres de grande taille

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
fr: Affiche une liste textuelle

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
fr: Le compositeur ne prend pas en charge l'affichage des fenêtres côte à côte. Ainsi, une liste textuelle sera affichée à la place.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
fr: Combiner en un seul bouton

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
fr: Grouper uniquement lorsque le gestionnaire de tâches est plein

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
fr: Trier :

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
fr: Ne pas trier

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
fr: Manuellement

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
fr: Par ordre alphabétique

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
fr: Par bureau

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
fr: Par activité

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By horizontal window position
fr: Par position horizontale de fenêtre

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
fr: Conserver des lanceurs séparés

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
fr: Masquer les lanceurs après le démarrage de l'application

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
fr: Un clic sur une tâche active :

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
fr: Minimise la tâche

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
fr: Un clic du bouton central sur n'importe quelle tâche :

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
fr: Ne fait rien

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
fr: Ferme la fenêtre ou le groupe

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
fr: Ouvre une nouvelle fenêtre

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
fr: Minimise / restaure une fenêtre ou un groupe

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
fr: Bascule en mode de regroupement

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
fr: Le transfère sur le bureau virtuel courant

[ctx: @label:listbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing/cycles through tasks/cycles through the selected task's windows/adjusts the hovered task’s volume'']
en: Scrolling behavior:
fr: Comportement du défilement :

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing']
en: Does nothing
fr: Ne fait rien

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through all tasks']
en: Cycles through all tasks
fr: Navigue entre toutes les tâches

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through the hovered task's windows']
en: Cycles through the hovered task’s windows
fr: Navigue entre toutes fenêtres de la tâche survolée

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior adjusts the hovered task’s volume']
en: Adjusts the hovered task’s volume
fr: Ajuste le volume des tâches survolées

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
fr: Ignorer les tâches minimisées

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
fr: Afficher uniquement les tâches :

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current desktop
fr: Sur le bureau actuel

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current activity
fr: Sur l'activité actuelle

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current screen
fr: Sur l'écran courant

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
fr: Qui sont minimisées

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
fr: Lorsque le panneau est masqué :

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
fr: Démasquer lorsqu'une fenêtre demande de l'attention

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
fr: De nouvelles tâches apparaissent :

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
fr: Sur le bas

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
fr: Sur la droite

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
fr: Sur la gauche

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
fr: Sur le haut

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Places
fr: Emplacements

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Recent Files
fr: Fichiers récents

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
fr: Piste précédente

[ctx: Start playback]
en: Play
fr: Lecture

[ctx: Play next track]
en: Next Track
fr: Piste suivante

[ctx: Stop playback]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: @option:check inmenu, no separate unmute action]
en: Mute
fr: Mettre en sourdine

[ctx: action:inmenu]
en: Open New Window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

[ctx: action:inmenu]
en: Move to &Desktop
fr: &Déplacer vers le bureau

[ctx: action:inmenu]
en: Move &To Current Desktop
fr: Déplacer vers le bureau couran&t

[ctx: action:inmenu]
en: &All Desktops
fr: &Tous les bureaux

[ctx: action:inmenu]
en: &New Desktop
fr: &Nouveau bureau

[ctx: action:inmenu]
en: Show in &Activities
fr: Afficher dans les &activités

[ctx: action:inmenu]
en: Add To Current Activity
fr: Ajouter à l'activité courante

[ctx: action:inmenu]
en: All Activities
fr: Toutes les activités

[ctx: action:inmenu]
en: Move to %1
fr: Déplacer vers %1

[ctx: action:inmenu]
en: &Pin to Task Manager
fr: É&pingler au gestionnaire de tâches

[ctx: action:inmenu]
en: On All Activities
fr: Sur toutes les activités

[ctx: action:inmenu]
en: On The Current Activity
fr: Sur l'activité courante

[ctx: action:inmenu]
en: Unpin from Task Manager
fr: Désépingler du gestionnaire de tâches

[ctx: item:inmenu opens submenu]
en: More
fr: Plus

[ctx: action:inmenu]
en: &Move
fr: &Déplacer

[ctx: action:inmenu]
en: Re&size
fr: Re&dimensionner

[ctx: action:inmenu]
en: Ma&ximize
fr: Ma&ximiser

[ctx: action:inmenu]
en: Mi&nimize
fr: Mi&nimiser

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Above Others
fr: Conserver &au-dessus des autres

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Below Others
fr: Conserver en-des&sous des autres

[ctx: action:inmenu]
en: &Fullscreen
fr: &Plein écran

[ctx: action:inmenu]
en: &Shade
fr: &Ombrer

[ctx: @action:inmenu]
en: &No Titlebar and Frame
fr: Aucu&ne barre de titre et aucun cadre

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide from Screencast
fr: &Masquer dans l'enregistrement de l'écran

[ctx: @option:check inmenu]
en: Allow this program to be grouped
fr: Autoriser ce programme à être regroupé

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close All
fr: &Tout fermer

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close
fr: &Fermer

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
fr: Lancer %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
fr[0]: Il y a un nouveau message %1.
fr[1]: Il y a %1 nouveaux messages.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
fr: Afficher les infobulles de tâches pour %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
fr: Afficher les fenêtres côte à côte pour %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
fr: Ouvrir une liste textuelle des fenêtres pour %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Activate %1
fr: Activer %1

[ctx: @info:tooltip Close this window]
en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
fr: Remettre le son pour %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
fr: Couper le son pour %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
fr: Ajuster le volume pour %1

[ctx: volume percentage]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
fr: 100 %

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
fr: Sur %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
fr: Épinglé sur tous les bureaux

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
fr: Disponible sur toutes les activités

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
fr: Également disponible sur %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
fr: Disponible sur %1
