plasma-desktop - en to fr translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
fr: Nom du thème de couleurs

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
fr: Un simple clic pour ouvrir des fichiers

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
fr: Modifiez les éléments concernant l'apparence et l'ergonomie selon l'heure de la journée

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
fr: Un ensemble global d'apparence et d'ergonomie

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
fr: Un ensemble global alternatif d'apparence et d'ergonomie

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
fr: Vitesse d'animation

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
fr: Changer le thème global

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
fr: Thème global

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
fr: Thème :

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
fr: Utilisez « %1 » pendant la journée et « %2 » durant la nuit

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
fr: Plus de paramètres d'apparence :

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
fr: Vitesse d'animation :

[ctx: Animation speed]
en: Slow
fr: Lent

[ctx: Animation speed]
en: Instant
fr: Instantané

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
fr: Un clic sur les fichiers ou les dossiers :

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
fr: Les sélectionne

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
fr: Ouvrir plutôt par un double clic

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
fr: Les ouvre

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
fr: Sélectionner par un clic sur le repère de sélection de l'élément

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
fr: Plus de paramètres de comportement :

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
fr: Pages les plus utilisées :
