plasma-desktop - en to ga translation catalogue (54 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
ga: Luach

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
ga: BRÚITE

[ctx: @label Button state]
en: State
ga: Stát

en: Unknown
ga: Anaithnid

en: Game Controller
ga: Rialaitheoir Cluiche

en: Wheel
ga: Roth

en: Arcade Stick
ga: Bata Stuara

en: Flight Stick
ga: Bata Eitilte

en: Dance Pad
ga: Pad Damhsa

en: Guitar
ga: Giotár

en: Drum Kit
ga: Tacar Drumaí

en: Arcade Pad
ga: Pad Stuara

en: Throttle
ga: Scóig

en: Virtual
ga: Fíorúil

en: Switch Left Joy-Con
ga: Joy-Con Clé a Athraigh

en: Switch Right Joy-Con
ga: Joy-Con Deas a Athraigh

en: Switch Paired Joy-Con
ga: Joy-Con Péireáilte a Athraigh

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
ga: Cnaipe A

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
ga: Cnaipe B

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
ga: Cnaipe X

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
ga: Cnaipe Y

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
ga: Cnaipe ar ais

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
ga: Cnaipe treorach

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
ga: Cnaipe tosaithe

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
ga: Bata analógach clé

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
ga: Bata analógach ar dheis

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
ga: Cnaipe gualainn chlé

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
ga: Cnaipe gualainn dheis

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
ga: Cnaipe suas D-ceap

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
ga: Cnaipe síos D-ceap

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
ga: Cnaipe clé D-ceap

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
ga: Cnaipe deas D-ceap

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
ga: Cnaipe Ilghnéitheach

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
ga: Cnaipe rialaitheoir 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
ga: Cnaipe rialaitheoir 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
ga: Cnaipe rialaitheoir 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
ga: Cnaipe rialaitheoir 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
ga: Cnaipe ceap tadhaill

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
ga: Anaithnid

en: Invalid button value
ga: Luach cnaipe neamhbhailí

en: Not a controller
ga: Ní rialaitheoir é

[ctx: @option:check Allow using game controllers as a pointer and keyboard]
en: Allow using as pointer and keyboard
ga: Ceadaigh úsáid mar phointeoir agus méarchlár

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow game controllers to act like pointer and keyboard devices in Plasma and non-game applications.<nl/><nl/>Games can always use the controller.
ga: Lig do rialtóirí cluiche gníomhú mar ghléasanna pointeora agus méarchláir i Plasma agus i bhfeidhmchláir neamhchluiche.<nl/><nl/>Is féidir le cluichí an rialtóir a úsáid i gcónaí.

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No game controllers found
ga: Níor aimsíodh aon rialtóirí cluiche

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage text]
en: Connect a wired or wireless controller
ga: Ceangail rialtóir sreangaithe nó gan sreang

[ctx: @info:usagetip]
en: The system may automatically go to sleep or lock the screen while the controller is in use. Consider manually blocking them while using the controller, or enable automatic blocking by allowing the use as pointer and keyboard.
ga: D’fhéadfadh an córas dul a chodladh go huathoibríoch nó an scáileán a ghlasáil agus an rialtóir in úsáid. Smaoinigh ar iad a bhlocáil de láimh agus an rialtóir á úsáid agat, nó bac uathoibríoch a chumasú trí ligean dóibh a bheith in ann úsáid a bhaint astu mar phointeoir agus mar mhéarchlár.

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
ga: Gléas:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
ga: Cineál gléis:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
ga: Cineál rialtóra:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
ga: Cineál nasc:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
ga: Seasamh ar chlé:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
ga: Seasamh ar deas:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
ga: Cnaipí:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
ga: Aiseanna:
