plasma-desktop - en to ga translation catalogue (43 entries)

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: The system must be restarted before changes to the middle-click paste setting can take effect.
ga: Ní mór an córas a atosú sula dtiocfaidh athruithe ar an socrú greamaithe lárchliceáil i bhfeidhm.

[ctx: @action:button]
en: Restart
ga: Atosaigh

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show panel and widget tooltips']
en: Allow Plasma to show:
ga: Lig do Plasma a thaispeáint:

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show panel and widget tooltips']
en: Panel and widget tooltips
ga: Leideanna uirlisí painéil agus giuirléidí

[ctx: @info:whatsthis contextualhelpbutton tooltip]
en: Allows all Plasma panel and desktop widgets to show descriptive tooltips when hovered with the pointer. This setting has no effect on the small tooltips displayed when hovering over individual buttons and other user interface elements.
ga: Ceadaíonn sé seo do gach giuirléid painéil Plasma agus deisce leideanna uirlisí tuairisciúla a thaispeáint nuair a bhíonn an pointeoir ag luí tharstu. Níl aon éifeacht ag an socrú seo ar na leideanna uirlisí beaga a thaispeántar nuair a bhíonn an luí thar chnaipí aonair agus eilimintí eile den chomhéadan úsáideora.

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show OSD popups for status changes']
en: OSD popups for status changes
ga: Fuinneoga OSD le haghaidh athruithe stádais

[ctx: @info:whatsthis contextualhelpbutton tooltip]
en: Allows all Plasma widgets to show on-screen display (OSD) popups for changes like volume and brightness level, or audio device switching.
ga: Ceadaíonn sé seo do gach giuirléid Plasma fuinneoga aníos ar an scáileán (OSD) a thaispeáint le haghaidh athruithe cosúil le leibhéal toirte agus gile, nó athrú gléas fuaime.

[ctx: @title:group]
en: Scrolling
ga: Scrolláil

[ctx: @title:group prefix radiobutton group]
en: Clicking in scrollbar track:
ga: Ag cliceáil sa rian scrollbharra:

[ctx: @info:usagetip]
en: Middle-click to scroll to clicked location
ga: Cliceáil sa lár chun scrollú go dtí an áit a ndearnadh cliceáil uirthi

[ctx: @option:check]
en: Prefer smooth scrolling
ga: Is fearr liom scrollú réidh

[ctx: @info:tooltip]
en: This setting enables or disables animated transitions when scrolling with a mouse wheel or the keyboard. Some applications may not honor this setting because they either do not support smooth scrolling, or have their own setting for enabling and disabling it.
ga: Cumasaíonn nó díchumasaíonn an socrú seo aistrithe beoite agus tú ag scrollú le roth na luiche nó leis an méarchlár. B’fhéidir nach n-urramóidh roinnt feidhmchlár an socrú seo toisc nach dtacaíonn siad le scrollú réidh, nó go bhfuil a socrú féin acu chun é a chumasú agus a dhíchumasú.

[ctx: @title:group]
en: Clicking
ga: Ag cliceáil

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
ga: Cliceáil ar chomhaid nó ar fhillteáin:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
ga: Roghnaíonn siad iad

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
ga: Oscail trí chliceáil faoi dhó ina ionad sin

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
ga: Osclaíonn siad iad

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
ga: Roghnaigh trí chliceáil ar mharc roghnúcháin na míre

[ctx: @label for checkbox, part of a complete sentence: 'Middle-click pastes selected text']
en: Middle-click:
ga: Cliceáil sa lár:

[ctx: @option:check part of a complete sentence: 'Middle click pastes selected text']
en: Pastes selected text
ga: Greamaíonn sé an téacs roghnaithe

[ctx: @label:spinbox]
en: Double-click interval:
ga: Eatramh cliceáil faoi dhó:

[ctx: @info:whatsthis contextualhelpbutton tooltip]
en: Two clicks within this duration are considered a double-click. Some applications may not honor this setting.
ga: Meastar gur cliceáil dhúbailte iad dhá chlic laistigh den tréimhse seo. B’fhéidir nach nglacfaidh roinnt feidhmchlár leis an socrú seo.

[ctx: Test double-click speed]
en: Double-click the folder to test. If it does not change its appearance, increase double-click interval.
ga: Cliceáil faoi dhó ar an bhfillteán le tástáil a dhéanamh. Mura n-athraíonn sé a chuma, méadaigh an t-eatramh cliceáil faoi dhó.

[ctx: @title:group prefix radiobutton group]
en: Drag and Drop
ga: Tarraing agus Scaoil

[ctx: @title:group prefix radiobutton group]
en: When dragging files or folders:
ga: Agus comhaid nó fillteáin á dtarraingt agat:

[ctx: @option:radio When dragging...]
en: Always ask what to do
ga: Fiafraigh i gcónaí cad atá le déanamh

[ctx: @info]
en: Hold <shortcut>Shift</shortcut> to move, <shortcut>Ctrl</shortcut> to copy, and <shortcut>Shift+Ctrl</shortcut> to create a symlink. Otherwise show a dialog.
ga: Coinnigh <shortcut>Shift</shortcut> síos le bogadh, <shortcut>Ctrl</shortcut> le cóipeáil, agus <shortcut>Shift+Ctrl</shortcut> le nasc siombalach a chruthú. Seachas sin, taispeáin dialóg.

[ctx: @option:radio When dragging…]
en: Move if on the same device
ga: Bog más ar an ngléas céanna é

[ctx: @info]
en: Hold <shortcut>Shift</shortcut> when dropping to show other options.
ga: Coinnigh <shortcut>Shift</shortcut> síos agus tú ag scaoileadh chun roghanna eile a thaispeáint.

[ctx: @title:group]
en: Touch
ga: Teagmháil

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
ga: Cliceáil amháin chun comhaid a oscailt

note: i18n: ectx: label, entry (dndBehavior), group (KDE)
en: For local files on the same device, whether dragging and dropping will perform a move operation instead of showing the options menu
ga: I gcás comhad áitiúil ar an ngléas céanna, cibé acu an ndéanfar oibríocht bhogtha trí tharraingt agus scaoileadh in ionad an roghchlár roghanna a thaispeáint

note: i18n: ectx: label, entry (smoothScroll), group (KDE)
en: Smooth scrolling
ga: Scrolláil réidh

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbarLeftClickNavigatesByPage), group (KDE)
en: Left-click in scrollbar track moves scrollbar by one page
ga: Bogann cliceáil ar chlé sa rian scrollbharra an scrollbharra leathanach amháin

note: i18n: ectx: label, entry (doubleClickInterval), group (KDE)
en: Double click interval
ga: Eatramh cliceáil faoi dhó

note: i18n: ectx: label, entry (tabletMode), group (Input)
en: Automatically switch to touch-optimized mode
ga: Athraigh go huathoibríoch go mód optamaithe tadhaill

note: i18n: ectx: label, entry (primarySelection), group (Wayland)
en: Enable middle click selection pasting
ga: Cumasaigh greamú roghnúcháin le cliceáil lár

note: i18n: ectx: label, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Display large panel and widget tooltips
ga: Taispeáin painéal mór agus leideanna uirlisí giuirléidí

note: i18n: ectx: tooltip, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Allow Plasma widgets to display large panel and widget tooltips on hover
ga: Ceadaigh giuirléidí Plasma painéal mór agus leideanna uirlisí giuirléidí a thaispeáint nuair a bhíonn siad ag luí thar an líne

note: i18n: ectx: label, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Display small popups for status changes
ga: Taispeáin fuinneoga beaga aníos le haghaidh athruithe stádais

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Allow Plasma widgets to display small popups for status changes such as brightness or volume
ga: Ceadaigh giuirléidí Plasma fuinneoga beaga aníos a thaispeáint le haghaidh athruithe stádais amhail gile nó toirt

note: i18n: ectx: label, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: OSD on layout change
ga: OSD ar athrú leagan amach

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: Show a popup on layout changes
ga: Taispeáin fuinneog aníos nuair a athraítear leagan amach
