plasma-desktop - en to ga translation catalogue (101 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
ga: Díchumasaithe

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
ga: Dada

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
ga: Cnaipe luiche ar chlé

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
ga: Cnaipe luiche ar dheis

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
ga: Cnaipe lár na luiche

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
ga: Sainmhínithe ag an bhfeidhmchlár

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
ga: Cnaipe Peann %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
ga: Roth scrollála

en: Default
ga: Réamhshocrú

en: Portrait
ga: Portráid

en: Landscape
ga: Tírdhreach

en: Inverted Portrait
ga: Portráid Inbhéartaithe

en: Inverted Landscape
ga: Tírdhreach Inbhéartaithe

en: Follow the Current Screen
ga: Lean an Scáileán Reatha

en: All Screens
ga: Gach Scáileán

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
ga: Síneadh agus Líonadh

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
ga: Coinnigh Cóimheas Gné agus Oiriúnacht

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
ga: Léarscáil go Cuid

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
ga: Cnaipe peann %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
ga: cnaipe peann %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
ga: Roghnaigh Gníomh Diailithe/Fáinne

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
ga: Gníomh Cnaipe Roghnaigh

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
ga: Roghnaigh cén gníomh a dhéanfar agus %1 á rothlú:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
ga: Roghnaigh cén gníomh a dhéanfar nuair a bhrúnn tú %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
ga: Cuir an t-iarratas siar

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
ga: Seol eochair méarchláir

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
ga: Seol eochracha méarchláir

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
ga: Seol cliceáil cnaipe luiche

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
ga: Cnaipe seolta peann

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
ga: Gníomhú mar roth scrollaithe

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
ga: Ná déan tada

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
ga: Cuirtear an cnaipe táibléid seo ar aghaidh chuig an bhfeidhmchlár dírithe, a fhéadann cinneadh a dhéanamh conas é a láimhseáil.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
ga: Suas:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
ga: Síos:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
ga: Luas:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
ga: Cliceáil ar chlé

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
ga: Cliceáil sa lár

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
ga: Cliceáil ar dheis

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
ga: Cnaipe 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
ga: Cnaipe 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
ga: Cnaipe 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
ga: Gníomhaigh cosúil le roth scrolla ar luch.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
ga: Tá an cnaipe seo díchumasaithe agus ní dhéanfaidh sé aon rud.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
ga: Calabrú Peann

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
ga: Tapáil na spriocanna arís chun an calabrú nua a dheimhniú.<nl/><nl/><b>Fillfidh sé ar an gcalabrú réamhshocraithe i %1 soicind mura ndéantar aon ghníomh eile.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
ga: Tá an calabrú críochnaithe agus sábháilte.<nl/><nl/>Déan an calabrú a bheachtú tuilleadh nó dún an fhuinneog.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
ga: Tapáil lár gach sprice.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
ga: Calabrú atá ann cheana a scagadh

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
ga: Athshocraigh agus Bain Triail Arís

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
ga: Calabraigh ón Tosach

[ctx: @action:button]
en: Close
ga: Dún

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ga: Cealaigh

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
ga: Ceangail leis an scáileán:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
ga: Treoshuíomh:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
ga: Ní Bhaineann

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
ga: Limistéar Mapáilte:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ga: Cóimheas gné glasála

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
ga: Athraigh méid an scáileáin

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
ga: Athraigh méid an limistéir táibléid

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
ga: Níor aimsíodh aon táibléid líníochta

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
ga: Ceangail táibléad líníochta

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
ga: Táibléad Tástála…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
ga: Tá an gléas seo á bhainistiú ag tiománaí spáis úsáideora a shuiteáil tú. Bain úsáid as an tiománaí sin chun an táibléad a chumrú in ionad na socruithe anseo a úsáid, mura dtugtar treoir shonrach duit a mhalairt.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ga: Gléas:

[ctx: @title:tab]
en: Display
ga: Taispeáin

[ctx: @title:tab]
en: Pen
ga: Peann

[ctx: @title:tab]
en: Pad
ga: Ceap

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
ga: Níor aimsíodh aon ionchur ceap

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
ga: Níor braitheadh aon chnaipí ná aon ionchur eile. D’fhéadfadh sé seo a chiallaíonn go bhfuil an tiománaí don fheiste seo ar iarraidh.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
ga: Fáinne ceap %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
ga: fáinne ceap/dhiailiú %1

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
ga: Ceap diail %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
ga: ceap dhiailiú %1

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
ga: Cnaipe ceap %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
ga: cnaipe ceap %1

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
ga: Mód láimhe clé:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
ga: Cumasaigh

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
ga: Insíonn sé don fheiste freastal ar úsáideoirí clé-láimhe. Athróidh na héifeachtaí de réir an fheiste, ach is minic a aisiompaíonn sé feidhmiúlacht na gcnaipí ceap ionas gur féidir an táibléad a úsáid bun os cionn.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
ga: Mód:

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
ga: Peann

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
ga: Leanann an cúrsóir an áit a dteagmhaíonn tú leis an peann ar an dromchla

[ctx: @option:radio Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
ga: Luch

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
ga: Agus an peann á bhogadh ar an dromchla, bogann an cúrsóir i gcoibhneas leis an áit a raibh sé, cosúil le luch

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
ga: Brú Peann:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
ga: Rialaíonn an cuar seo an gaol idir an brú ar an stíl agus na luachanna brú a fhaigheann feidhmchláir.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
ga: Raon Brú:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
ga: Déanfar brú os cionn nó faoi bhun na tairsí a chlampáil, agus is é seo an raon éifeachtach nua.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
ga: Calabrú ar Siúl

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
ga: Calabraigh

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
ga: Ní Thacaítear le Calabrú

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
ga: Athshocraigh Calabrú Saincheaptha

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
ga: Tá an táibléad seo calabraithe de láimh agat. Mura bhfuil sé ag obair i gceart a thuilleadh, déan iarracht é seo a athshocrú ar dtús.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
ga: Tástálaí Táibléid

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
ga: Brúigh an stíl X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
ga: Scaoileadh stíl X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
ga: Bogadh an stíl X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
ga: Brú cnaipe ceap B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
ga: Scaoileadh cnaipe ceap B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
ga: Bogadh an dhiailiú ceap V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
ga: ## Foscríbhinn:
    # X, Y - comhordanáid imeachta
    # P - brú
    # TX,TY - claonadh

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
ga: Glan
