plasma-desktop - en to gl translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
gl: Nome do esquema de cores

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
gl: Un só clic para abrir ficheiros

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
gl: Paquete de estilo global

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
gl: Paquete de estilo global, variante

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
gl: Velocidade das animacións

en: Theme:
gl: Tema:

en: Animation speed:
gl: Velocidade das animacións:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
gl: Lenta

[ctx: Animation speed]
en: Instant
gl: Instantánea

en: Change Wallpaper…
gl: Cambiar o fondo…

en: More Appearance Settings…
gl: Máis opcións de aparencia…

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
gl: Premer ficheiros e cartafoles:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
gl: Ábreos

en: Select by clicking on item's selection marker
gl: Seleccionar premendo o marcador de selección dos elementos

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
gl: Selecciónaos

en: Open by double-clicking instead
gl: Abrir con prema dupla no seu lugar

en: More Behavior Settings…
gl: Máis opcións de comportamento…

en: Most Used Pages:
gl: Páxinas máis usadas:
