plasma-desktop - en to gl translation catalogue (80 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
gl: Desactivada

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
gl: Ningunha

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
gl: Botón esquerdo do rato

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
gl: Botón dereito do rato

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
gl: Botón central do rato

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
gl: Definido pola aplicación

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
gl: Botón de bolígrafo %1

en: Default
gl: Predeterminada

en: Portrait
gl: Vertical

en: Landscape
gl: Horizontal

en: Inverted Portrait
gl: Vertical invertida

en: Inverted Landscape
gl: Horizontal invertida

en: Follow the Current Screen
gl: Seguir a pantalla actual

en: All Screens
gl: Todas as pantallas

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
gl: %1 (%2,%3 %4×%5)

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
gl: Estirar e encher

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
gl: Manter as proporcións e axustar

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
gl: Asociar a unha parte

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
gl: Botón de bolígrafo %1

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
gl: botón de bolígrafo %1

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
gl: Seleccionar a acción do botón

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
gl: Escolla que acción que aplicar ao premer %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
gl: Deixar á aplicación

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
gl: Enviar unha tecla de teclado

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
gl: Enviar unha prema de botón de rato

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
gl: Enviar un botón de bolígrafo

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
gl: Non facer nada

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
gl: Este botón de tableta envíase á aplicación que ten o foco, que pode decidir como xestionalo.

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
gl: Clic esquerdo

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
gl: Clic central

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
gl: Clic dereito

[ctx: @option:check The shift modifier on the keyboard]
en: Shift
gl: Maiús

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
gl: Botón 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
gl: Botón 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
gl: Botón 3

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
gl: Este botón está desactivado e non fará nada.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
gl: Calibración de bolígrafo

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
gl: Completouse e gardouse a calibración.<nl/><nl/>Faga axustes adicionais á calibración ou peche a xanela.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
gl: Toque o dentro de cada obxectivo.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
gl: Axustar unha calibración existente

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
gl: Restabelecer e intentar de novo

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
gl: Calibrar desde cero

[ctx: @action:button]
en: Close
gl: Pechar

[ctx: @action:button]
en: Cancel
gl: Cancelar

en: Map to screen:
gl: Asociar á pantalla:

en: Orientation:
gl: Orientación:

en: Not Applicable
gl: Non aplica

en: Mapped Area:
gl: Zona asociada:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
gl: Fixar as proporcións.

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
gl: %1,%2 — %3×%4

en: Resize the screen area
gl: Cambiar o tamaño da zona da pantalla

[ctx: tablet area position - size]
en: %1%,%2% - %3%×%4%
gl: %1%,%2% — %3%×%4%

en: Resize the tablet area
gl: Cambiar o tamaño da zona da tableta

en: No drawing tablets found
gl: Non se atoparon tabletas de debuxo

en: Connect a drawing tablet
gl: Conecte unha tableta de debuxo

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
gl: Probar a tableta…

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
gl: Dispositivo:

[ctx: @title:tab]
en: Display
gl: Pantalla

[ctx: @title:tab]
en: Pen
gl: Lapis

[ctx: @title:tab]
en: Pad
gl: Mando

en: Pad button %1:
gl: Botón de panel %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
gl: botón de panel %1

en: Left-handed mode:
gl: Modo zurdo:

[ctx: Enable left-handed mode]
en: Enable
gl: Activar

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
gl: Solicita ao dispositivo que se configure para persoas zurdas. O resultado depende do dispositivo, pero normalmente invértense os botóns da zona táctil para que a tableta poida usarse de abaixo a arriba.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
gl: Modo:

[ctx: Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
gl: Lapis

en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
gl: O cursor segue onde toca co lapis na superficie.

[ctx: Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
gl: Rato

en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
gl: Mover o lapis na superficie move o cursor en relación a onde estaba, como un rato.

en: Pen Pressure:
gl: Presión do bolígrafo:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
gl: Esta curva controla a relación entre a presión no lapis e os valores de presión que reciben as aplicacións.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
gl: Intervalo de presión:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
gl: As presión superior ou inferior a este intervalo limitarase, este será o intervalo efectivo.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
gl: Calibración en progreso

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
gl: Calibrar

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
gl: Non se permite calibrar

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
gl: Restabelecer a calibración personalizada

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
gl: Calibrou manualmente esta tableta. Se xa non funciona ben, probe primeiro a restabelecer isto.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
gl: Probador de tableta
