kcmkeyboard - en to he translation catalogue (57 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
he: עבור לפריסת המקלדת הבאה

en: Switch keyboard layout to %1
he: עבור לפריסת המקלדת %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
he: הוסף פריסה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
he: קיצור דרך:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
he: תווית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: KDE Keyboard Control Module
he: כלי החלפת פריסת המקלדת של KDE

en: (c) 2010 Andriy Rysin
he: כל הזכויות שמורות (C)‏ 1010 Andriy Rysin

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
he: <h1>מקלדת</h1> מודול זה מאפשר להגדיר את המקלדת שלך ופריסת המקשים.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
he: חומרה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
he: &דגם המקלדת:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
he: כאם באפשרותך לבחור דגם של מקדת. אפשרות זו לא תלויה בפריסה של המקלדת ומתייחסת אך ורק לדגם החומרה, הווה אומר ליצרן של המקלדת. מקלדות חדשות שמגיעות עם המחשבים החדשים בדרך כלל כוללות שני מקשים נוספים הנקראות "מקלדות 104 מקשים", וזה הדגם שאתה צריך לבחור אם אינך יודע את סוג המקלדת שיש לך.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
he: פריסות

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
he: אם תבחר במדיניות "יישום" או "חלונות", החלפת הפריסה תשפיע רק על החלון או היישום הנוכחי.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
he: מדיניות החלפה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
he: &גלובלי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
he: &שולחן עבודה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
he: &יישום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
he: &חלון

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
he: קיצורים להחלפת פריסה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
he: קיצורים ראשיים:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
he: זהו הקיצור שיחליף פריסות בטיפול של X.org. הוא מאפשר רק קיצורים של משני מצב בלבד.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
he: ללא

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
he: מקשים של מצב שלישי:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
he: זהו קיצור להחלפה של הפריסה למצב שלישי (אם קיים) כפי שמנוהל על ידי X.org. מאפשר רק מקשים משני מצב.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
he: פריסה אלטרנטיבית:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
he: הגדר פריסות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
he: הוסף

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
he: הסר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
he: הזז מעלה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
he: הזז למטה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
he: פריסות מיותרות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
he: כמות פריסות ראשיות:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
he: מתקדם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
he: &הגדר אפשרויות של המקלדת

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
he: לא ידוע

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
he: ללא

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
he[0]: %1 קיצור דרך:
he[1]: %1 קיצורי דרך

[ctx: layout map name]
en: Map
he: מפה

en: Layout
he: פריסה:

en: Variant
he: חלופה:

en: Label
he: תווית:

en: Shortcut
he: קיצור דרך:

[ctx: variant]
en: Default
he: ברירת־מחדל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
he: אזור בדיקה:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
he: מאפשר לבדוק את החזרה על המקלדת ועומת הלחיצה (אל תשכח להחיל את השינויים).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
he: אם נתמכת אפשרות זו מאפשרת לך לקבוע את המצב של מקש NumLock לאחר ש־KDE מופעל.‏<p> באפשרותך לקבוע האם NumLock יהיה מופעל או מכובה או להגדיר ש־KDE לא תקבע את מצב מקש ה־NumLock.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
he: מצב NumLock בהפעלת KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
he: &הפעל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
he: &כבה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
he: &ללא שינוי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
he: &קצב:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
he: אם נתמכת, אפשרות זו מאפשרת לך לקבוע את ההשהייה שלאחריה/ לחיצה על מדש תתחיל ליצור לחיצות מקשית. "קצב החזרה" קובעת את התדירות של הלחיצות הללו.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
he: אם נתמכת אפשרות זו קובעת את הקצב שבו לחיצות מקש נוצרות בעת שהמקש לחוץ.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
he:  חזרות לשנייה

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en:  ms
he:  אלפיות שנייה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
he: &השהייה:
