kcminput - en to he translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
he: <h1>עכבר</h1> מודול זה מאפשר לך לבחור אפשרויות שונות בנוגע לדרך שבה יפעל התקן ההצבעה שלך. התקן ההצבעה שלך יכול להיות עכבר, כדור עקיבה, או כל חומרה אחרת שממלאת תפקיד דומה.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
he: &כללי

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
he: אם אתה שמאלי, יכול להיות שתעדיף להחליף את התפקידים של הלחצנים הימני והשמאלי של התקן ההצבעה שלך, וזאת באמצעות בחירה באפשרות "שמאלי". אם להתקן ההצבעה שלך יש יותר משני לחצנים, יושפעו מזאת רק הלחצנים המתפקדים בתור הימני והשמאלי. כך למשל, אם יש לך עכבר עם שלושה לחצנים, הלחצן האמצעי לא יושפע.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
he: סדר כפתורים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
he: ימ&ני

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
he: ש&מאלי

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
he: שנה את כיוון הגלילה לגלגלת העכבר או כפתורי העכבר הרביעי והחמישי.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
he: ה&פוך קוטביות הגלגלת

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
he: מתקדם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
he: האצת מצביע:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
he: סף מצביע:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
he: משך לחיצה כפולה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
he: זמן התחלת גרירה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
he: מרחק התחלת גרירה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
he: גלגלת העכבר גוללת:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
he: <p> אפשרות זו מאפשרת לך לשנות את היחס בין המרחק שעובר מצביע העכבר על המסך לבין התזוזה היחסית של ההתקן עצמו (שיכול להיות עכבר, כדור עקיבה, או כל התקן הצבעה אחר). </p> <p> ערך האצה גבוה יביא לתזוזות גדולות של מצביע העכבר על המסך, אפילו כשאתה מבצע רק תזוזות קטנות עם ההתקן עצמו. בחירה בערכים גבוהים מאוד עלולה להביא לכך שמצביע העכבר יטוס על גבי המסך, דבר אשר יקשה על השליטה עליו. </p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
he: <p> ערך הסף הנו המרחק הקטן ביותר שצריך מצביע העכבר לנוע על המסך לפני שלהאצה תהיה השפעה כלשהי. אם מרחק התזוזה קטן יותר מהסף, מצביע העכבר ינוע כאילו ערך ההאצה ההאצה נקבע ל־X1;</p><p> כך, כאשר תבצע תזוזות קטנות עם ההתקן עצמו, לא תהיה כל האצה, דבר אשר ייתן לך רמת שליטה גדולה יותר על מצביע העכבר. עם תזוזות גדולות יותר של ההתקן עצמו, יהיה באפשרותך להזיז את מצביע העכבר יותר מהר לאזורים שונים על המסך. </p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
he: משך לחיצה כפולה הנו הזמן המרבי (באלפיות שנייה) בין שתי לחיצות עכבר שיהפוך אותן ללחיצה כפולה. אם הלחיצה השנייה מתרחשת מאוחר יותר, הלחיצות יזוהו בתור שתי לחיצות נפרדות.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
he:  אלפיות שנייה

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
he: אם תלחץ עם העכבר (למשל בתוך עורך טקסט) ותתחיל להזיז אותו במסגרת טווח זמן התחלת הגרירה, תותחל פעולת גרירה.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
he: אם תלחץ עם העכבר ותתחיל להזיז אותו למרחק השווה לפחות למרחק התחלת הגרירה, תותחל פעולת גרירה.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
he: אם אתה משתמש בגלגלת של העכבר, ערך זה קובע את מספר השורות שייגללו לכל הזזה של הגלגלת. שים לב כי אם מספר זה עולה על מספר השורות הנראות, יתעלמו ממנו והזזת הגלגלת תהיה כמו מעבר עמוד למעלה\למטה.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
he: ניווט מקלדת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
he: הזז את העכבר בעזרת המקל&דת (באמצעות מקשי החצים)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
he: השהיית הא&צה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
he: מרווח בי&ן חזרות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
he: ז&מן האצה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
he: מהיר&ות מרבית:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
he:  פיקסלים לשנייה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
he: פרופי&ל האצה:

en: Mouse
he: עכבר

en:  pixel |  pixels
he[0]:  פיקסל
he[1]:  פיקסלים

en:  line |  lines
he[0]:  שורה
he[1]:  שורות
