plasma-desktop - en to he translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
he: שם ערכת צבעים

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
he: לחיצה בודדת פותחת קבצים

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
he: חבילת מראה ותחושה כלליים

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
he: חבילת מראה ותחושה כלליים, חלופית

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
he: מהירות הנפשה

en: Theme:
he: ערכת עיצוב:

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
he: הגדרות מראה נוספות:

en: Animation speed:
he: מהירות הנפשה:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
he: איטית

[ctx: Animation speed]
en: Instant
he: מיידית

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
he: לחיצה על קבצים או תיקיות

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
he: בוחרת אותם

en: Open by double-clicking instead
he: פתיחה בלחיצה כפולה במקום

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
he: פותחת אותם

en: Select by clicking on item's selection marker
he: אפשר לבחור בלחיצה על סמן הבחירה של הפריט

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
he: הגדרות התנהגות נוספות:

en: Most used pages:
he: הדפים הנפוצים ביותר:
