plasma-desktop - en to he translation catalogue (72 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
he: הפעלה

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
he: שגיאה בשמירת מקשי הקיצור %1:‏ %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
he: שגיאה בהוספת %1, נראה שאין לו אף פעולה.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
he: שגיאה בהתקשרות עם שירות קיצורי המקשים הכללי

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
he: התקשורת מול סוכן קיצורי המקשים הכללי נכשלה

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
he: קיצור המקשים <shortcut>%1</shortcut> כבר משויך לפעולה המשותפת %2 <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>להקצות אותו מחדש אל %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
he: מקש הקיצור <shortcut>%1</shortcut> כבר מוקצה לפעולה <interface>%2</interface> של <application>%3</application>.<nl/><nl/>להקצות אותו מחדש לפעולה <interface>%4</interface> של <application>%5</application>?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
he: פתרון סתירת מקשי קיצור

[ctx: @action:button]
en: Reassign
he: הקצאה מחדש

en: File
he: קובץ

en: Edit
he: עריכה

en: Navigation
he: ניווט

en: View
he: תצוגה

en: Settings
he: הגדרות

en: Help
he: עזרה

en: Applications
he: יישומים

en: Commands
he: פקודות

en: System Services
he: שירותי מערכת

en: Common Actions
he: פעולות משותפות

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
he: ייבוא…

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
he: ביטול ייצוא

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
he: ייצוא…

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
he: לא ניתן לייצא את הסכמה לפני שמירת השינויים

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
he: נא לבחור את הרכיבים שייכללו בסכמה שתיוצא

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
he: ייצוא

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
he: הוספת חדש

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
he: יישום…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
he: הוספת יישום חדש

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
he: פקודה או סקריפט…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
he: הוספת פקודה או סקריפט חדשים

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
he: ייצוא %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
he: עריכת פקודה עבור %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
he: עריכת פקודה עבור %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
he: הסרת כל קיצורי המקשים עבור %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
he: הסרת כל קיצורי המקשים עבור %1

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
he: ביטול מחיקה

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
he: ביטול מחיקה

en: No items matched the search terms
he: אין פריטים שעונים על תנאי החיפוש

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
he: נא לבחור פריט מהרשימה כדי לצפות כאן בקיצורי המקשים שלו

en: Export Shortcut Scheme
he: ייצוא סכמת קיצורי מקשים

en: Import Shortcut Scheme
he: ייבוא סכמת קיצורי מקשים

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
he: סכמת קיצורי מקשים (‎*.kksrc)

en: Edit Command
he: עריכת פקודה

en: Add Command
he: הוספת פקודה

en: Save
he: שמירה

en: Add
he: הוספה

en: Enter a command or choose a script file:
he: נא למלא פקודה או לבחור בקובץ סקריפט:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
he: פקודה:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
he: פקודה

[ctx: @action:button]
en: Choose…
he: בחירה…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
he: בחירת קובץ סקריפט

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
he: שם:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
he: נא למלא כאן שם

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
he: בחירת קובץ סקריפט

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
he: קובצי סקריפטים (‎.sh,‏ ‎.bash,‏ ‎.zsh ועוד) (‎*.*sh)

en: Select the scheme to import:
he: נא לבחור סכמה לייבוא:

en: Custom Scheme
he: סכמה מותאמת אישית

en: Select File…
he: בחירת קובץ…

en: Import
he: ייבוא

en: Editing shortcut: %1
he: עריכת קיצור מקשים: %1

en: No active shortcuts
he: אין קיצורי מקשים פעילים

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
he[0]: קיצור ברירת מחדל
he[1]: קיצורי ברירת מחדל
he[2]: קיצורי ברירת מחדל
he[3]: קיצורי ברירת מחדל

en: No default shortcuts
he: אין קיצורים כברירת מחדל

en: Default shortcut %1 is enabled.
he: קיצור ברירת המחדל %1 פעיל.

en: Default shortcut %1 is disabled.
he: קיצור ברירת המחדל %1 מושבת.

en: Custom shortcuts
he: קיצורי מקשים מותאמים אישית

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
he: מחיקת קיצור המקשים

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
he: מחיקת קיצור המקשים הזה

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
he: הוספה…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
he: הוספת קיצור מקשים משלך

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
he: ביטול לכידת קיצור מקשים

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
he: ביטול לכידת קיצור מקשים חדש
