plasma-desktop - en to he translation catalogue (103 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
he: מושבת

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
he: ללא

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
he: ללא

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
he: כפתור העכבר השמאלי

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
he: כפתור העכבר הימני

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
he: כפתור העכבר האמצעי

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
he: לפי הגדרת היישום

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
he: כפתור עט %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
he: גלגלת העכבר

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Portrait
he: לאורך

en: Landscape
he: לרוחב

en: Inverted Portrait
he: לאורך הפוך

en: Inverted Landscape
he: לרוחב הפוך

en: Follow the Current Screen
he: כמו המסך הנוכחי

en: All Screens
he: כל המסכים

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
he: מתיחה ומילוי

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
he: לשמור על יחס גובה־רוחב ולהתאים למסך

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
he: מיפוי לחלק מסוים

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
he: כפתור עט %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
he: כפתור עט %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
he: בחירת פעולת חוגה/טבעת

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
he: בחירת פעולה לכפתור

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
he: נא לבחור איזו פעולה תינקט בגלילה על %1:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
he: נא לבחור איזו פעולה תינקט בלחיצה על %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
he: האצלת סמכות ליישום

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
he: שליחת מקש מקלדת

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
he: שליחת מקשי מקלדת

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
he: שליחת לחיצת כפתור בעכבר

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
he: שליחת כפתור עט

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
he: להתנהג כמו גלגלת העכבר

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
he: לא לעשות כלום

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
he: כפתור לוח הציור הזה מועבר ליישום הממוקד, אופן השימוש בו נתון לבחירתו.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
he: למעלה:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
he: למטה:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
he: מהירות:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
he: לחיצה שמאלית

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
he: לחיצה אמצעית

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
he: לחיצה ימנית

[ctx: @option:check The meta modifier on the keyboard]
en: Meta
he: מטא

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
he: כפתור 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
he: כפתור 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
he: כפתור 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
he: להתנהג כמו גלגלת העכבר.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
he: הכפתור הזה מושבת ולא יעשה כלום.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
he: כיול עט

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
he: נא לגעת ביעדים שוב כדי לאשר את הכיול החדש.<nl/><nl/><b>כיול ברירת המחדל יוחזר בעוד %1 שניות אלא אם כן תתבצע פעולה נוספת.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
he: הכיול הושלם ונשמר.<nl/><nl/>אפשר לכוון את הכיול עוד יותר או לסגור את החלון.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
he: נא לגעת באמצע של כל יעד.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
he: כוונון כיול קיים

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
he: לאפס לנסות שוב

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
he: כיול מאפס

[ctx: @action:button]
en: Close
he: סגירה

[ctx: @action:button]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
he: מיפוי למסך:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
he: כיוון:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
he: לא תקף

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
he: אזור ממופה:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
he: נעילת יחס גובה רוחב

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
he: שינוי גודל אזור המסך

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
he: שינוי גודל אזור הלוח

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
he: לא נמצאו לוחות ציור

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
he: נא לחבר לוח ציור

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
he: בדיקת לוח ציור

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
he: המכשיר הזה מנוהל על ידי מנהל התקן שהתקנת במרחב המשתמש. יש להשתמש במנהל ההתקן הזה כדי להגדיר את לוח הציור במקום דרך ההגדרות האלה, אלא אם כן קיבלת הנחיות אחרות.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
he: התקן:

[ctx: @title:tab]
en: Display
he: צג

[ctx: @title:tab]
en: Pen
he: עט

[ctx: @title:tab]
en: Pad
he: לוח

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
he: לא נמצאו אמצעי קלט לוח

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
he: לא זוהו כפתורים או אמצעי קלט אחרים. יכול להיות שמנהל ההתקן של ההתקן חסר.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
he: טבעת %1 בלוח:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
he: %1 במקשי חוגה/טבעת

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
he: חוגה %1 בלוח:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
he: %1 במקשי חוגה

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
he: כפתור %1 בלוח:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
he: כפתור לוח %1

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
he: מצב לשמאליים:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
he: הפעלה

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
he: הנחיית המכשיר להסתגל לשמאליים. ההשפעה תשתנה בהתאם למכשיר אך בדרך כלל מקשי הלוח מתהפכים כך שאפשר להשתמש בלוח הציור הפוך.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
he: מצב:

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
he: עט

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
he: הסמן עוקב אחר נקודת המגע עם העט על המשטח

[ctx: @option:radio Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
he: עכבר

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
he: הזזת העט על גבי המשטח מזיזה את הסמן ביחד למקום שלו, כמו עכבר.

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
he: לחץ עט:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
he: העקומה הזאת שולטת על היחס בין הלחץ על עט המגע וערכי הלחץ שמתקבלים על ידי היישומים.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
he: טווח לחץ:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
he: לחץ מעל או מתחת לסף שלהלן ימותן וזה יהפוך להיות הטווח בפועל.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
he: מתבצע כיול

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
he: כיול

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
he: אין תמיכה בכיול

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
he: איפוס כיול מותאם

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
he: כיילת את הלוח ידנית. אם אינו פועל עוד כראוי, כדאי לנסות לאפס אותו תחילה.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
he: בודק לוח ציור

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
he: לחיצת עט מגע X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
he: שחרור עט מגע X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
he: תנועת עט מגע X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
he: לחיצת כפתור לוח B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
he: שחרור כפתור לוח B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
he: חוגה זזה V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
he: ## מקרא:
    # X, Y - נק׳ ציון האירוע
    # P - לחץ
    # TX,TY - הטיה

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
he: פינוי
