plasma-desktop - en to hi translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
hi: रंग योजना नाम

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
hi: एक बार क्लिक करने पर फ़ाइलें खोलें

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
hi: वैश्विक रंगरूप और अनुभव संपुट

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
hi: वैश्विक रंगरूप और अनुभव संपुट, वैकल्पिक

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
hi: एनिमेशन गति

en: Theme:
hi: प्रसंगः

en: Animation speed:
hi: एनिमेशन गति :

[ctx: Animation speed]
en: Slow
hi: धीमा

[ctx: Animation speed]
en: Instant
hi: त्वरित

en: Change Wallpaper…
hi: वाॅलपेपर बदलें...

en: More Appearance Settings…
hi: अधिक दिखावट विन्यास...

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
hi: फ़ाइलों या फ़ोल्डरों पर क्लिक करना :

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
hi: उन्हें खोलता है

en: Select by clicking on item's selection marker
hi: वस्तु के चयन चिन्ह पर क्लिक करके चयन करें

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
hi: उन्हें चुनता है

en: Open by double-clicking instead
hi: इसके बजाय डबल-क्लिक करके खोलें

en: More Behavior Settings…
hi: अधिक बर्ताव विन्यास...

en: Most Used Pages:
hi: सर्वाधिक प्रयुक्त पृष्ठ :
