kcmkeyboard - en to hi translation catalogue (14 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
hi: अगले कुंजीपट ख़ाका में स्विच करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
hi: लेबल:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
hi: यदि आप चुनते हैं "अनुप्रयोग" या "विंडो" स्विचिंग नीति,  कुंजीपट ख़ाका बदला जाना सिर्फ मौज़ूदा अनुप्रयोग या विंडो को प्रभावित करेगा.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
hi: स्विचिंग नीति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
hi: वैश्विक (&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
hi: विंडो (&W)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
hi: विस्तृत

en: Layout
hi: ले-आउट

en: Variant
hi: वेरिएंट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
hi: चालू करें (&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
hi: अपरिवर्तित छोड़ दें (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
hi: दरः (&R)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
hi: यदि समर्थित है तो यह विकल्प आपको जब कुंजी पट दबाया जाएगा तो किस दर से की-कोड जेनरेट होगा इसे सेट करने देता है.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
hi: देरीः (&D)
