plasma-desktop - en to hi translation catalogue (14 entries)

en: Plasma QtQuick Settings
hi: प्लाज़्मा क्यूटीक्विक सेटिंग्स

en: Configure Plasma QtQuick Settings
hi: प्लाज़्मा क्यूटीक्विक सेटिंग्स को विन्यस्त करें

en: David Edmundson
hi: डेविड एडमंडसन

en: Maintainer
hi: प्रबंधक

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, kmessagewidget)
en: These settings adjust the QtQuick settings used by Plasma. Only adjust if you know what you are doing.
hi: ये सेटिंग्स प्लाज़्मा द्वारा उपयोग की जाने वाली क्यूटीक्विक सेटिंग्स को समायोजित करती हैं। केवल तभी समायोजित करें जब आप जानते हों कि आप क्या कर रहे हैं।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering Backend:
hi: रेंडरिंग पृष्ठभाग :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Automatic
hi: स्वचलित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend)
en: Open GL
hi: ओपन जीएल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend)
en: Software
hi: सॉफ्टवेयर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GL Core Profile:
hi: जीएल कोर प्रोफ़ाइल :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Render Loop:
hi: रेंडर लूप :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Basic
hi: मूल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Threaded
hi: थ्रेडड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceGlCoreProfile)
en: Force
hi: फोर्स
