knetattach - en to hi translation catalogue (29 entries)

en: Enter a name for this <i>WebFolder</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
hi: नाम भरें इस <i>वेबफोल्डर</i>के लिए इसके अलावा भरें उपयोग के लिए सर्वर पता, पोर्ट व फ़ोल्डर पाथ फिर दबाएँ <b>सहेजें व जोडें </b> बटन.

en: Enter a name for this <i>Secure shell connection</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
hi: नाम भरें इस <i>सुरक्षित शेल कनेक्शन</i>के लिए इसके अलावा भरें उपयोग के लिए सर्वर पता, पोर्ट व फ़ोल्डर पाथ फिर दबाएँ <b>सहेजें व जोडें </b> बटन.

en: Enter a name for this <i>File Transfer Protocol connection</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
hi: नाम भरें इस <i>फ़ाइल हसतांतरण प्रोटोकॉल कनेक्शन</i>के लिए इसके अलावा भरें उपयोग के लिए सर्वर पता, पोर्ट व फ़ोल्डर पाथ फिर दबाएँ <b>सहेजें व जोडें </b> बटन.

en: Enter a name for this <i>Microsoft Windows network drive</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
hi: नाम भरें इस <i>माईक्रोसोफ्ट विंडोज़ नेटवर्क ड्राईव </i>के लिए इसके अलावा भरें उपयोग के लिए सर्वर पता, पोर्ट व फ़ोल्डर पाथ फिर दबाएँ <b>सहेजें व जोडें </b> बटन.

en: Unable to connect to server.  Please check your settings and try again.
hi: सर्वर से कनेक्ट होने में अक्षम. कृपया सेटिंग जाँचें और फिर से कोशिश करें.

en: Save && C&onnect
hi: सहेजें && कनेक्ट करें (&o)

en: C&onnect
hi: कनेक्ट (&o)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNetAttach)
en: Network Folder Wizard
hi: नेटवर्क फ़ोल्डर विज़ॉर्ड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderType)
en: Add Network Folder
hi: नेटवर्क फ़ोल्डर जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select the type of network folder you wish to connect to and press the Next button.
hi: वह नेटवर्क फोल्डर प्रकार चुनें जिससे आप जुड़ना चाहते हैं, फिर अगला बटन दबाएँ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _recent)
en: &Recent connection:
hi: हाल ही के कनेक्शन: (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _webfolder)
en: &WebFolder (webdav)
hi: वेब-फ़ोल्डर (वेब-डीएवी) (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _fish)
en: &Secure shell (ssh)
hi: सुरक्षित शैल (एसएसएच) (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _ftp)
en: FT&P
hi: एफ़टीपी (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _smb)
en: &Microsoft® Windows® network drive
hi: माइक्रोसॉफ़्ट® विंडोज़® नेटवर्क ड्राइव (&M)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderParameters)
en: Network Folder Information
hi: नेटवर्क फोल्डर जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Name:
hi: नाम: (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _userText)
en: &User:
hi: उपयोक्ता: (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Se&rver:
hi: सर्वर: (&r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _portText)
en: &Port:
hi: पोर्टः (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _protocol)
en: &Protocol:
hi: प्रोटोकॉल (&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Folder:
hi: फ़ोल्डर: (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _encodingText)
en: Encoding:
hi: एनकोडिंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _createIcon)
en: Cr&eate an icon for this remote folder
hi: इस रिमोट फ़ोल्डर के लिए प्रतीक बनाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useEncryption)
en: &Use encryption
hi: एनक्रिप्शन उपयोग करें (&U)

en: KDE Network Wizard
hi: केडीई नेटवर्क विजार्ड

en: (c) 2004 George Staikos
hi: (c) 2004 जॉर्ज स्टायकॉस

en: George Staikos
hi: जॉर्ज स्टायकॉस

en: Primary author and maintainer
hi: प्राथमिक लेखक तथा मेंटेनर
