kcminput - en to hi translation catalogue (37 entries)

en: Device enabled
hi: उपकरण सक्षम किया है

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
hi: <h1>माउस</h1> यह मॉड्यूल आपको आपके पाइंटिंग औज़ार जिस प्रकार कार्य करते हैं उनके विभिन्न विकल्पों को चयन की सुविधा देता है. आपका पाइंटिंग उपकरण एक माउस, ट्रेकबॉल या कोई अन्य हार्डवेयर हो सकता है जो ऐसा ही कार्य करते हैं.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
hi: सामान्य (&G)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
hi: बटन क्रम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
hi: दाएँ हाथ वाला (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
hi: बाएँ हाथ वाला (&f)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
hi: माउस व्हील के स्क्रॉलिंग या 4था और 5वाँ माउस बटन की दिशा बदले.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
hi: विपरीत स्क्रॉल दिशा (&v)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
hi: विस्तृत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
hi: सूचक त्वरणः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
hi: सूचक सीमाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
hi: डबल क्लिक अंतरालः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
hi: ड्रेग प्रारंभ समयः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
hi: ड्रेग प्रारंभ दूरीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
hi: माउस व्हील स्क्रॉल करेगाः

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
hi: मि.से.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
hi: यदि आप माउस से क्लिक करते हैं (जैसे कि बहु-पंक्ति संपादक में) और माउस को ड्रेग प्रारंभ समय के साथ खिसकाते हैं, एक ड्रेग ऑपरेशन प्रारंभ हो जाता है.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
hi: यदि आप माउस से क्लिक करते हैं और माउस को ड्रेग प्रारंभ दूरी से ज्यादा खिसकाते हैं, एक ड्रेग ऑपरेशन प्रारंभ हो जाता है.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
hi: कुंजीपट संचालन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
hi: कुंजीपट के साथ सूचक को खिसकाएँ(न्यूमेरिक पैड के उपयोग से) (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
hi: त्वरण देरीः (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
hi: दोहराने का अंतरालः (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
hi: त्वरण समयः (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
hi: अधिकतम गतिः (&x)

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
hi: पिक्सेल्स/सेक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
hi: त्वरण प्रोफ़ाइलः (&p)

en: Mouse
hi: माउस

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
hi: (c) १९९७-२०१८ माउस डेवलपर्स

en: Patrick Dowler
hi: पेट्रिक डाउलर

en: Dirk A. Mueller
hi: डिर्क ए. मुलर

en: David Faure
hi: डेविड फ़ारे

en: Bernd Gehrmann
hi: बेर्न्द गेहर्मन

en: Rik Hemsley
hi: रिक हेम्सले

en: Brad Hughes
hi: ब्रेज हजेस

en: Brad Hards
hi: ब्रेड हार्ड्स

en:  pixel |  pixels
hi[0]: पिक्सेल
hi[1]: पिक्सेल

en:  line |  lines
hi[0]: पंक्ति
hi[1]: पंक्तियाँ
