plasma-desktop - en to hi translation catalogue (30 entries)

en: General
hi: सामान्य

en: Remove from Favorites
hi: पसंदीदा सूची से हटाएँ

en: Add to Favorites
hi: पसंदीदा सूची में जोड़ें

en: On All Activities
hi: सभी गतिविधियों पर

en: On the Current Activity
hi: वर्तामान गतिविधि पर

en: Show in Favorites
hi: पसंदीदा में प्रदर्शित करें

en: Icon:
hi: प्रतीकः

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
hi: चुनें…

en: Always sort applications alphabetically
hi: अनुप्रयोगों को हमेशा वर्णानुक्रम में क्रमबद्ध करें

en: Show favorites:
hi: पसंदीदा दिखाएँ :

[ctx: Part of a sentence: 'Show favorites in a grid']
en: In a grid
hi: ग्रिड में दिखाएँ

[ctx: Part of a sentence: 'Show favorites in a list']
en: In a list
hi: सूची में दिखाएँ

en: Show other applications:
hi: अन्य अनुप्रयोगों को दिखाएँ :

[ctx: Part of a sentence: 'Show other applications in a grid']
en: In a grid
hi: ग्रिड में दिखाएँ

[ctx: Part of a sentence: 'Show other applications in a list']
en: In a list
hi: सूची में दिखाएँ

en: Show buttons for:
hi: इनके लिए बटन दिखाएँ :

en: Power
hi: शक्ती...

en: Session
hi: सत्र

en: Power and session
hi: शक्ती और सत्र

en: Show action button captions
hi: क्रिया बटन अनुशिर्षक दिखाएं

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: Places
hi: स्थान

en: Keep Open
hi: खुला रखें

en: Grid with %1 rows, %2 columns
hi: ग्रिड %1 पंक्तियों, %2 स्तंभों के साथ

en: Leave
hi: छोड़ें...

en: More
hi: अधिक

en: Edit Applications…
hi: अनुप्रयोगों का सम्पादन करें…

[ctx: category in Places sidebar]
en: Computer
hi: कम्प्यूटर

[ctx: category in Places sidebar]
en: History
hi: इतिहास

[ctx: category in Places sidebar]
en: Frequently Used
hi: प्राय‍ः उपयोग किए जाने वाले
