kcmkeyboard - en to hne translation catalogue (19 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
hne: अगले कुंजीपट खाका मं स्विच करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
hne: लेबल:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
hne: यदि आप मन चुनथव "अनुपरयोग" या "विंडो" स्विचिंग नीति,  कुंजीपट खाका बदले जाना सिरिफ अभी हाल के अनुपरयोग या विंडो ल प्रभावित करही.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
hne: स्विचिंग नीति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
hne: वैस्विक (&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
hne: डेस्कटाप (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
hne: अनुपरयोग (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
hne: विंडो (&W)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
hne: ए ह खाका ल स्विच करे के सार्टकट हे, जऊन ल X.org हेंडल करथे. ए सिरिफ-माडीफायर सार्टकट ल स्वीकारथे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
hne: ३रा स्तर सार्टकट:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
hne: वैकल्पिक सार्टकट:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
hne: विस्तृत

en: Layout
hne: खाका

en: Variant
hne: वेरियंट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
hne: चालू करव (&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
hne: बिन बदले छोड़ देव (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
hne: दरः (&R)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
hne: यदि समर्थित होही, तहां ए विकल्प ह आप मन ल जब कुंजी पट दबाय जाही, तहां कऊन दर से की-कोड जेनरेट होही, एला सेट करन देथे .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
hne: देरीः (&D)
