kcminput - en to hsb translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
hsb: <h1>Myš</h1> Tutón modul dowoli Wam wšelake opcije wubrać za Waš pokazowadło. Pokazowadło móže być myš, trackball abo druhi grat z podobnej funkciju.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
hsb: &Powšitkownje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
hsb: Hdyž sće lěwicar, chceće snadź radšo funkcije lěweho a praweho myšaceho knefla zaměnić. Ma-li waša myš wjace hač dwaj kneflej, budźe to jenož tej kneflej potrjechić, kiž fungujetej jako lěwy a prawy knefl.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
hsb:  Rjad kneflow

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
hsb: za &prawu ruku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
hsb: za &lěwu ruku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
hsb: směr suwanja wob&roćić

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
hsb: Za pokročenych

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
hsb: Pospěšenje pokazowaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
hsb: Minimalna distanca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
hsb: Interwal za dwójny klik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
hsb: Myšace koleso přesuwa wo:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
hsb:  msek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
hsb: &Pokazowak z tastaturu pohibować (z ličbami)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
hsb: Interwal za &wospjetowanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
hsb: Maksimalna &spěšnosć:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
hsb: pixle/sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
hsb: Profil pos&pěšenja:

en: Mouse
hsb: Myš

en:  pixel |  pixels
hsb[0]:  dypk
hsb[1]:  dypkaj
hsb[2]:  dypki
hsb[3]:  dypkow

en:  line |  lines
hsb[0]:  linka
hsb[1]:  lince
hsb[2]:  linki
hsb[3]:  linkow
