desktop_kdebase - en to hsb translation catalogue (7 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
hsb: &Wokno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
hsb: Z&aswěćić

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
hsb: Nic &změnić

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
hsb: &Rata:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
hsb: Hdyž so podpěruje, dowoli wam tuta opcija postajić, po kelko času stłóčena tasta tastowe kody generuje. 'Wospjetowanska rata' kontroluje frekwencu tutych tastowych kodow.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
hsb: Tuta opcija, jeli steji k dispoziciji, dowoli Wam postajić, z kotrej frekwencu so tastowe kody generuja, doniž so tasta tłóči.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
hsb: &Přestawka:
